05.06.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.93.2023.3.JB

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

2 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 2 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 19 kwietnia 2023 r. (wpływ 19 kwietnia 2023 r.) oraz z 15 maja 2023 r. (wpływ 15 maja 2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

X

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Y

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca od 3 kwietnia 2017 r. prowadzi jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania. Wnioskodawca prowadzi działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej (…), w której drugi wspólnik Y jest objęty wnioskiem wspólnym jako Zainteresowany, niebędący stroną postępowania.

Przeważającym PKD w spółce cywilnej jest również 62.01.Z (działalność związana z oprogramowaniem), zaś celem wspólników jest uzyskiwanie dochodów wytwarzania i sprzedaży wytworzonego przez siebie oprogramowania. Wnioskodawca i Zainteresowany posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz.U.2021.0.1119 (dalej: ustawa o PIT).

Wnioskodawca wraz z Zainteresowanym działając w ramach spółki cywilnej zawarli ze spółką A z siedzibą w (…) (Stany Zjednoczone Ameryki) dwie umowy na usługi programistyczne. Nie były to jedyne zawarte i wykonywane przez wspólników umowy w tym czasie. Przedmiotem tych umów było tworzenie aplikacji webowej o nazwie (…) oraz przenoszenie praw autorskich do tego oprogramowania na spółkę A. Aplikacja webowa (…) stworzona została przy użyciu technologii informatycznych takich jak (…). (…) jest to nowatorski projekt, który polega na stworzeniu aplikacji webowej usprawniającego pracę dla specjalistów do spraw marketingu internetowego. (…) obsługuje dwa kanały marketingowe: płatne kampanie (…) oraz (…), które dzięki aplikacji wskazują użytkownikowi obszary, w które warto zainwestować czas i środki finansowe. Opracowany algorytm aplikacji (…) wskazuje, na które słowa kluczowe (ang. keywords) lub reklamy użytkownik winien zwrócić uwagę lub zainwestować. Oprogramowanie aplikacji tworzy rekomendację na podstawie przetworzonych danych z (…) wskazując czy z danej kampanii możliwe jest uzyskanie wyższego przychodu, konwersji oraz zysku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne