23.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.156.2023.2.RH

Dotyczy ustalenia, czy program komputerowy stworzony i rozwijany przez Wnioskodawcę stanowi kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu przepisu art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co powoduje, że można uznać działalność Wnioskodawcy za działalność badawczo-rozwijającą (winno być: działalność badawczo-rozwojową) oraz czy Wnioskodawca będzie mógł użyć stawki 5% do dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania wytwarzanego przez Wnioskodawcę do czasowego korzystania z oprogramowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:

- czy program komputerowy stworzony i rozwijany przez Wnioskodawcę stanowi kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu przepisu art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co powoduje, że można uznać działalność Wnioskodawcy za działalność badawczo-rozwijającą (winno być: działalność badawczo-rozwojową);

- czy Wnioskodawca będzie mógł użyć stawki 5% do dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania wytwarzanego przez Wnioskodawcę do czasowego korzystania z oprogramowania.

Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie pismem z 15 maja 2023 r., (data wpływu 15 maja 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności stworzył program komputerowy E. Program komputerowy E. stanowi utwór w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2006, Nr 90, poz. 631 z późn. zm., winno być: t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2509). Osiągnięcie celu w postaci stworzonego oprogramowania E. wymagało istotnego wysiłku twórczego popartego doświadczeniem. Na rynku są dostępne podobne programy komputerowe, jednak E. nie stanowi kopii żadnego z nich, a ponadto cechuje się innowacyjnością. Rozwiązania wprowadzone w programie są unikatowe, poparte wiedzą i doświadczeniem osób zaangażowanych w działalność Wnioskodawcy oraz podmiotów z którymi Wnioskodawca współpracuje. Nie ma takiej możliwości, aby istniało inne oprogramowanie z dokładnie takim samym kodem źródłowym pracującym dokładnie tak samo, jak oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę. Rezultaty pracy Wnioskodawcy, (tj. tworzone oprogramowanie) mają więc charakter twórczy, bowiem są nowatorskie i oryginalne, a ich substratem jest wyłącznie specjalistyczna wiedza posiadana przez Wnioskodawcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne