21.09.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 21 września 2022 r., sygn. I NSNc 91/22

Zastosowanie kontratypu z art. 81 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie było konieczne, ponieważ powód w sprawie nie spełniał kryteriów osoby powszechnie znanej, a udział w uroczystości religijnej miał charakter prywatny i nie był związany z jego działalnością gospodarczą ani aktywnością społeczno-polityczną.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Adam Redzik (przewodniczący, sprawozdawca) 

‎SSN Aleksander Stępkowski ‎

Marek Józef Totleben (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z powództwa M. C. przeciwko M. D. i Stowarzyszeniu ,,W.” w B. o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 21 września 2022 r. skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z 19 października 2019 r., sygn. I ACa 340/18:

1. oddala skargę nadzwyczajną;

2. znosi wzajemnie koszty postępowania przed Sądem Najwyższym.

Uzasadnienie

I.

I.1. Prokurator Generalny (dalej również: Skarżący) wniósł skargę nadzwyczajną od  prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z 30 października 2019 r., I ACa 340/18, I ACz 539/18, w sprawie z powództwa M. C. przeciwko M. D. i Stowarzyszeniu „W.” w B. o ochronę dóbr osobistych i zapłatę.

Na podstawie art. 89 § 1 i 3 w zw. z art. 115 § 1 i 1a ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (t.j. Dz.U. 2021, poz. 1904 ze zm., dalej: u.SN) Prokurator Generalny zaskarżył ten wyrok w całości, powołując się na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej albowiem w toku postępowania doszło do naruszenia zasad legalizmu, praworządności, sprawiedliwości proceduralnej, wynikających z art. 2 i art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Konstytucja), polegającego na nieuwzględnieniu przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie wszystkich okoliczności sprawy mających wpływ na rozstrzygnięcie i błędnym przyjęciu, że dziennikarz M. D. w kwartalniku społeczno-kulturalnym „G.” w artykule „[…]”, zamieszczonego w numerze 29 lato-jesień 2016 r., nie dochowała szczególnej staranności i rzetelności, a analiza materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie prowadzi do wniosków przeciwnych, co doprowadziło do wydania orzeczenia, którego treść godzi w zasady sprawiedliwości społecznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne