13.10.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 13 października 2021 r., sygn. I CSKP 138/21

Przedmiotem autorskich praw osobistych jest - jak wynika z art. 16 p.a.p.p. - nieograniczona w czasie i niepodlegająca zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do powoływania się na autorstwo utworu, oznaczenie utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo, nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania, decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności oraz nadzoru nad sposobem korzystania z utworu. Taką postać może mieć więź z dziełami powstałymi w performatywnym cyklu działań malowania ciała. 

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)

‎SSN Anna Owczarek ‎

SSN Marta Romańska (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa W. G. ‎przeciwko P. U. ‎o ochronę praw autorskich, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 13 października 2021 r., ‎skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] ‎z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. akt VI ACa […],

1) oddala skargę kasacyjną;

2) zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód W. G. wniósł o nakazanie P. U., aby ten: 1) zaniechał naruszania przysługujących powodowi autorskich praw osobistych do utworów: a) M. z 1972 r. (makijaż na ciele, pióra); b) M. z cyklu R., 1974 (makijaż na ciele); c) M. z 1972 r., w szczególności w aspekcie powoływania się na ich autorstwo, oznaczenia nazwiskiem powoda, nienaruszalności ich treści i formy, rzetelnego wykorzystania, nadzoru nad sposobem korzystania (art. 8 ust. 1 i art. 16 w związku z art. 78 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. z 2021 r., poz. 1062; dalej - p.a.p.p.); 2) usunął skutki naruszenia praw powoda przez zwrócenie mu wszystkich egzemplarzy wymienionych wyżej utworów (w wersji cyfrowej i analogowej), w szczególności bezprawnie zwielokrotnionych egzemplarzy ich dokumentacji fotograficznej, w tym wszystkich plików cyfrowych i slajdów (art. 8 ust. 1 i art. 16 w związku z art. 78 ust. 1 p.a.p.p.), 3) usunął skutki naruszenia prawa powoda przez zamieszczenie, w terminie 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia, na swój koszt, w ogólnokrajowym weekendowym, papierowym wydaniu Gazety [...] i na stronach internetowych wydawnictw O. i M., a także na stronie O. oświadczenia o treści: „P. za naruszenie jego autorskich praw osobistych, którego dopuściłem się przez bezprawne zwielokrotnienie i rozpowszechnianie fotografii dokumentujących jego dzieła pod tytułem: „M.” z 1972 r., „M.” z cyklu „R.” z 1974 r. oraz „M. z 1972 r. w ramach moich wystaw oraz publikacji, które o nich informują. P. U.” (art. 8 ust. 1 i art. 16 w zw. z art. 78 ust. 1 p.a.p.p.); 4) usunął skutki naruszenia praw powoda przez opublikowanie, w terminie 60 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, na koszt pozwanego, w papierowym wydaniu A. oświadczenia o treści jak zacytowana wyżej w tłumaczeniu na język angielski. Powód wniósł także o upoważnienie go do zastępczego wykonania powyższych obowiązków na koszt P. U., gdyby ten nie wykonał ich dobrowolnie w wyznaczonych terminach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne