Interpretacja indywidualna z dnia 15 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.192.2023.2.JG
Prawo Spółki do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o wartość zryczałtowanego zwrotu podatku z tytułu uregulowania zobowiązania wynikającego z faktury VAT RR w przypadku, gdy w trakcie współpracy Rolnik dokonał zmiany formy opodatkowania z czynnego podatnika VAT na Rolnika Ryczałtowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa Spółki do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o wartość zryczałtowanego zwrotu podatku z tytułu uregulowania zobowiązania wynikającego z faktury VAT RR w przypadku, gdy w trakcie współpracy Rolnik dokonał zmiany formy opodatkowania z czynnego podatnika VAT na Rolnika Ryczałtowego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka jest polską spółką kapitałową, posiadającą siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski, jest również czynnym podatnikiem podatku VAT.
Spółka prowadzi ubój bydła, trzody chlewnej, produkcję wyrobów, przetwórstwo oraz sprzedaż mięsa. Dodatkowo prowadzi również działalność w zakresie produkcji tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, wytwarzania gotowych posiłków i dań, produkcji gotowych pasz i karmy dla zwierząt, magazynowania oraz przechowywania towarów. Spółka funkcjonuje jako przedsiębiorstwo wielooddziałowe, w skład którego wchodzi 8 nowoczesnych zakładów produkcyjnych, posiadających w swojej strukturze szereg komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za procesy produkcji, magazynowania, sprzedaży oraz zakupu.
Spółka w ramach prowadzonej działalności w zakresie nieprzerwanego zaopatrzenia surowcowego na podstawie pisemnej umowy podjęła współpracę z Rolnikami w zakresie nabywania produktów rolnych oraz usług rolnych. W zależności od rodzaju wybranej przez Rolnika formy opodatkowania Spółka z tytułu nabywania tych produktów czy usług ewidencjonuje je dwoma rodzajami faktur według poniższego:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty