Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4011.6.2023.2.PJ
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 kwietnia 2023 r. (wpływ tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Poniższy opis stanu faktycznego dotyczy okresu 2019 roku i jest identyczny dla całego roku 2019.
Wnioskodawca od dnia (...) 2011 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (kod PKD 62.01.Z). Działalność ta polega na tworzeniu, ulepszaniu i modyfikowaniu programów komputerowych. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez niego forma opodatkowania w roku 2019 to podatek liniowy.
Wnioskodawca nie zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców (wykonawców). Wnioskodawca nie współpracuje też z podwykonawcami prowadzącymi niezależną działalność gospodarczą.
Charakterystyka prac programistycznych:
1. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest tworzenie oprogramowania. Tworzenie oprogramowania to zwykle praca polegająca na implementacji wymagań klienta. Zamawiającymi są podmioty gospodarcze mający siedzibę za granicą oraz podmioty gospodarcze krajowe. Podmioty te są integratorem, który następnie udostępnia oprogramowanie klientom finalnym. Zlecają one Wnioskodawcy opracowywanie poszczególnych procedur, z których każda stanowi odrębny program komputerowy, a następnie opracowane procedury i programy integrowane są w złożony system informatyczny przekazywany klientowi finalnemu. Proces opracowywania (tworzenia) oprogramowania polega na projektowaniu jak najlepszych rozwiązań dla danego problemu oraz pisaniu kodu przy zastosowaniu innowacyjnych technologii oraz narzędzi programistycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty