08.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.68.2023.1.JS

Dotyczący obowiązku aktualizacji danych w CRPA oraz przemieszczania olei fuzlowych o kodzie CN 3824 99 96 ze składu podatkowego do magazynu Spółki na podstawie e-DD.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 6 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący obowiązku aktualizacji danych w CRPA oraz przemieszczania olei fuzlowych o kodzie CN 3824 99 96 ze składu podatkowego do magazynu Spółki na podstawie e-DD, wpłynął 7 marca 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

XX (dalej „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest producentem środków ochrony roślin i produktów biobójczych.

Spółka produkuje środki biobójcze, (…) i (…), oba o kodzie CN 3808 99 90, dla których posiada pozwolenia na obrót o numerach (…) i (…) wydane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na podstawie „Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych” (Dz.U. 2015 poz. 1926 z późn. zmianami).

Środki (…) i (…) zgodnie z ww. pozwoleniami są przeznaczone i sprzedawane przez Spółkę wyłącznie do odstraszania kretów i kun.

Do produkcji niniejszych środków biobójczych Spółka nabywa i będzie nabywała od różnych dostawców oraz w całości zużywa i będzie zużywała oleje fuzlowe klasyfikowane do kodu CN 3824 99 96. Kod CN 3824 99 96 wymieniony jest w Załączniku nr 1 do „Ustawy z dnia 8 grudnia 2008 o podatku akcyzowym” [winno być: ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym – przyp. Organu] (Dz. U. 2009 r. Nr 3 poz. 11 z późn. zmianami) (dalej „Ustawy”) w pkt 39a oraz Załączniku nr 2 do Ustawy w pkt 24a.

Oleje fuzlowe są produktem ubocznym fermentacji alkoholowej, zbieranym w końcowych etapach destylacji zacieru podczas produkcji spirytusu surowego. Oleje fuzlowe ze względu na sposób powstawania zawierają w swoim składzie pozostałość nieoddestylowanego alkoholu etylowego. Ponadto oleje fuzlowe ze względu na swój charakter są również wyrobem energetycznym. Ze względu na obecność alkoholu etylowego w olejach fuzlowych dostawcy przeprowadzają w składach podatkowych skażenie niniejszego alkoholu etylowego za pomocą środka przewidzianego w Rozporządzeniu Komisji (WE) NR 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego. Skażenie alkoholu etylowego zawartego w olejach fuzlowych wg przytoczonego Rozporządzenia Komisji (WE) NR 3199/93 zwalnia niniejsze oleje fuzlowe z akcyzy ze względu na zawartość alkoholu etylowego, jednakże zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 Ustawy nadal pozostają one wyrobem akcyzowym jako wyrób energetyczny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne