Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.62.2023.2.RM
Obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów przemieszczanych do Polski z państwa członkowksiego UE.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 lutego 2023 r., za pośrednictwem ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 20 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku rozliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 kwietnia 2023 r. (wpływ za pośrednictwem ePUAP 5 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jesteście Państwo jedną z firm sektora paliwowego (zajmującą się obrotem paliwem na terytorium całego kraju) oraz operatorem sieci stacji paliw prowadzonych przez Państwa i prowadzonych przez inne podmioty jako stacje franczyzowe. W swojej ofercie posiadają Państwo m.in. olej napędowy (ON), benzyny silnikowe (Pb), oraz gaz płynny (LPG). Prowadzą Państwo działalność w oparciu o koncesje na obrót paliwami ciekłymi (OPC, OPZ) oraz jesteście Państwo zarejestrowani w Polsce jako czynny podatnik VAT (w tym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych), dokonujący sprzedaży opodatkowanej VAT.
Spółka, w ramach prowadzonej działalności, nabywa wyżej wspomniane towary zarówno od dostawców mających siedziby w UE zarejestrowanych dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w VAT w państwach członkowskich UE innych niż Polska, jak i dostawców mających siedzibę poza obszarem Unii Europejskiej, zarejestrowanych dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w VAT w państwach członkowskich UE (dalej: „Dostawca”).
W związku z powyższym, w niektórych przypadkach dochodzi do sytuacji, w której nabywane przez Państwa od kontrahentów zagranicznych towary, przed przywozem na terytorium Polski z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, nie są dopuszczone do obrotu na terytorium Unii Europejskiej w rozumieniu przepisów celnych. Przypadki te charakteryzują się następującymi okolicznościami (dalej: „Scenariusz”):
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty