Interpretacja indywidualna z dnia 21 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.84.2023.2.JN
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-nieprawidłowe w części dotyczącej: opodatkowania preferencyjną stawką 5% dochodu osiągniętego w latach 2019-2022 oraz w 2023 r. – za okres, w którym ewidencja, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie była prowadzona na bieżąco; dokonania korekty zeznania podatkowego za lata 2019-2022; uwzględnienia kosztów wynagrodzenia współpracowników w lit. b wskaźnika nexus, oraz
-prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 marca 2023 r. (wpływ 29 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której zajmuje się przede wszystkim programowaniem. Jest on zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.
Podatnik, wskutek systematycznych działań podejmowanych w ramach codziennych obowiązków, tworzy i rozwija autorskie oprogramowania stanowiące utwory podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509), dalej jako „ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych”. Każdorazowo, tj. przy każdym utworze stosuje on nowe, innowacyjne rozwiązania „szyte na miarę” klienta, co w konsekwencji przekłada się na powstanie nowego nieistniejącego do tej pory oprogramowania. Wnioskodawca opracowuje nowe koncepcje, narzędzia, rozwiązania niewystępujące dotychczas w praktyce swoich klientów, które można uznać za innowacyjne w stosunku do danego klienta i które przyczyniają się do poprawy użyteczności albo funkcjonalności danego oprogramowania. Jak już na wstępie wskazano, oprogramowania są przez Wnioskodawcę tworzone, rozwijane i ulepszane w sposób systematyczny, w ramach codziennych obowiązków, a Wnioskodawca w celu sprostania wymaganiom swojego klienta stale się rozwija, doszkala i poszukuje nowych rozwiązań, które może zastosować w praktyce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty