19.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.80.2023.1.DD

Czy przekazanie w ramach podziału majątku likwidacyjnego Spółki Y Wierzytelności spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie jakiegokolwiek przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 lutego 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z tego samego dnia, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy przekazanie w ramach podziału majątku likwidacyjnego Spółki Y Wierzytelności spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie jakiegokolwiek przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca, spółka X S.A. z siedzibą w (…) (dalej również jako: „Spółka”), jest spółką prawa handlowego prowadzącą działalność gospodarczą związaną z produkcją kostki brukowej oraz innych betonowych elementów aranżacji otoczenia budynków.

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca podlega i na dzień wystąpienia zdarzenia przyszłego objętego wnioskiem podlegać będzie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka jest jedynym udziałowcem spółki Y Sp. z o.o. (dalej jako „Spółka Y”), której również podstawowym przedmiotem działalność jest produkcja kostki brukowej.

Spółka Y podlega i na dzień wystąpienia zdarzenia przyszłego objętego wnioskiem podlegać będzie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W wyniku porozumienia zawartego przez Spółkę i Spółkę Y a bankami, w których Spółka posiadała kredyty, Spółka Y spłaciła część zadłużenia Spółki wobec banków. Środki na spłatę zadłużenia Wnioskodawcy Spółka Y pozyskała ze sprzedaży aktywów (środków trwałych) na rzecz podmiotów trzecich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne