Czy pracownicy pracujący zdalnie mogą zostać objęci kontrolą trzeźwości?

Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała 6 kwietnia 2023 r. wyjaśnienia w zakresie praktycznego stosowania przepisów o pracy zdalnej, które weszły w życie 7 kwietnia 2023 r. PIP wskazał m.in. że pracodawca nie ma możliwości zwiększenia limitu dni pracy zdalnej okazjonalnej powyżej 24 dni w roku kalendarzowym w przepisach wewnątrzzakładowych. 

Państwowa Inspekcja Pracy w swoich wyjaśnieniach opublikowanych na stronie internetowej urzędu udzieliła odpowiedzi na pytania dotyczące nowych przepisów o pracy zdalnej. Przedstawiamy najciekawsze z nich poniżej:

(?) W jakim miejscu może być wykonywana praca zdalna i czy dopuszczalne jest kilka miejsc wykonywania pracy zdalnej

Miejscem wykonywania pracy zdalnej zawsze będzie miejsce wskazane przez pracownika i każdorazowo uzgodnione z pracodawcą; może nim być także miejsce zamieszkania pracownika lub inne miejsce wskazane przez niego, na które pracodawca wyrazi zgodę. Nie ma przeszkód prawnych, aby strony stosunku pracy uzgodniły, że praca zdalna będzie wykonywana w różnych miejscach. Niedopuszczalne jest natomiast świadczenie pracy w miejscu, które nie zostało uzgodnione z pracodawcą. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Najnowsze dokumenty