Zapraszamy na kolejne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX. Tematem spotkania będzie jawność i równość wynagrodzeń. Spotkanie odbędzie się 31 marca 2025 r., o godzinie 9:00. Naszym gościem będzie Aleksander Kuźniar - prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, wieloletni inspektor pracy PIP.
W sytuacji, gdy klient biura rachunkowego kilka lat temu sprzedał kryptowalutę i nie opodatkował dochodów, należy ustalić, kiedy nastąpiła sprzedaż kryptowaluty. Trzeba też pamiętać o przepisach o nieujawnionych dochodach. Obejrzyj poradę naszego eksperta.
Komitet Standardów Rachunkowości przekazał do publicznej dyskusji projekt KSR 16 - Uproszczenia dopuszczone ustawą o rachunkowości. Standard kierowany jest w szczególności do jednostek mikro i małych i ma na celu wskazanie możliwości wyboru uproszczeń dotyczących prezentacji sprawozdania finansowego i ich konsekwencji.
Sytuacje, w których klienci biura rachunkowego otrzymują wynagrodzenie w kryptowalucie zdarzają się coraz częściej. Dotyczy to szczególnie branży IT. Takie przypadki należy odróżnić od sytuacji płatnego zbycia wirtualnej waluty. Obejrzyj wyjaśnienia naszego eksperta.
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 20 lutego do 17 marca 2025 r.
Klient naszego biura rachunkowego próbuje obarczyć nas winą za niezłożenie do KRS sporządzonego dla spółki sprawozdania finansowego. Dzieje się tak, pomimo tego że przypominaliśmy mu o tym. Kto odpowiada za składanie sprawozdania finansowego do KRS w przypadku prowadzenia ksiąg przez biuro rachunkowe?
Sprawozdanie z działalności jednostki nie jest elementem sprawozdania finansowego, ale jest sporządzane na podobnych zasadach co sprawozdanie finansowe, musi być zatwierdzone i opublikowane. Obejrzyj wyjaśnienia naszej ekspertki.
Gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy, na przykład zarząd w spółce z o.o., roczne sprawozdanie finansowe musi być podpisane przez wszystkich członków tego organu. A co z odmową podpisania rocznego sprawozdania finansowego? Obejrzyj wideoporadę.
Jeśli po dniu bilansowym, a przed dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego, wystąpiły zdarzenia (zarówno korzystne, jak i niekorzystne) istotnie wpływające na dane wykazane w tym sprawozdaniu – konieczne staje się wprowadzenie poprawek, ponowne przygotowanie i podpisanie sprawozdania finansowego za rok 2024. Które zdarzenia po dniu bilansowym mają istotne znaczenie? Obejrzyj krótką wideoporadę.
Podczas inwentaryzacji biegły rewident pełni rolę obserwatora. Weryfikuje, czy przeprowadzane procedury inwentaryzacyjne są zgodne z decyzjami kierownika jednostki. Co jeszcze obserwuje biegły rewident podczas inwentaryzacji? Obejrzyj krótkie wideo.
Opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki (Dz.U. z 2025 r. poz. 275). Powodem zmiany rozporządzenia jest konieczność uwzględnienia w skonsolidowanym rachunku zysków i strat zmian dotyczących usunięcia przychodów ze sprzedaży materiałów z kategorii przychodów netto ze sprzedaży.
Jako biuro rachunkowe rozwiązuję umowę z klientem, któremu prowadziłem księgi handlowe i rozliczenia VAT. Nie przekazałem klientowi bazy danych programu księgowego. Czy mam obowiązek wydrukowania ksiąg i pozostałych ewidencji, m.in: ewidencji VAT, dziennika, listy księgowań na kontach analitycznych, zestawień obrotów i sald? Ponieważ wydruki są bardzo obszerne (kilka tysięcy stron) chciałbym wygenerować
Ze względu na fakt, że biura rachunkowe mają różne formy prawne (spółki z o.o., jedno lub wieloosobowe działalności gospodarcze) obowiązek podpisania sprawozdania finansowego w przypadku, gdy księgi rachunkowe prowadzi biuro rachunkowe, może się różnie kształtować. Obejrzyj nasze wideo.
Przedsiębiorcy posiadający status jednostki mikro i małej mogą korzystać z uproszczeń w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych. Od 1 stycznia 2025 r. do przepisów ustawy o rachunkowości wprowadzone zostały zmienione definicje jednostki mikro i małej. Znowelizowane przepisy mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający
Biuro rachunkowe, na podstawie podpisanej z klientem umowy, dokonuje w jego imieniu opłat związanych z wynagrodzeniami, PPK oraz PFRON. W umowie określono, że obie strony korzystają z polecenia zapłaty, w ramach którego odbiorca płatności (biuro rachunkowe) składa w banku płatnika (klienta) polecenie zapłaty. Na tej podstawie bank klienta przelewa środki niezbędne do uregulowania ww. zobowiązań na
Spośród 250 największych firm na świecie 96 proc. prowadzi raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESG), a 82 proc. integruje te dane z raportami rocznymi - wynika z raportu KPMG. W Polsce tylko 22 proc. największych firm deklaruje zgodność ze standardami ESRS, co jest wynikiem powyżej średniej europejskiej, ale nadal stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.
Spółka z o.o. zalega z płatnościami za dwa miesiące, zaraz dojdzie trzecia zaległa faktura. Wspólnicy spółki obiecują zapłatę, ale nie wskazują, kiedy ona ma nastąpić. Jako biuro rachunkowe chcemy rozwiązać z nimi umowę. Zgodnie z umową, za sporządzenie sprawozdania przysługuje nam trzynasta faktura. Czy jeśli rozwiążemy umowę ze spółką z powodu braku płatności, faktury nadal będą nieopłacone, czy
Komisja Europejska opublikowała pakiet Omnibus I, który wprowadza uproszczenia w obszarach raportowania zrównoważonego rozwoju, należytej staranności oraz taksonomii UE. Zdaniem Konfederacji Lewiatan to ważny krok, ale przedsiębiorcy potrzebują dalszych uproszczeń przepisów. Zgodnie ze zmianami w ustawie o rachunkowości - docelowo - duże jednostki i duże grupy kapitałowe oraz mali i średni emitenci
Czy podatnik (KPiR, VAT) prowadzący biuro rachunkowe może założyć np. spółkę cywilną, która to spółka też będzie zajmowała się prowadzeniem działalności księgowej, czyli też będzie biurem rachunkowym, ale korzystającym ze zwolnienia z VAT? Spółka cywilna nie będzie świadczyła usług doradczych, tylko rozliczenia księgowe, obsługę kadrową, ZUS, wysyłkę deklaracji PIT i JPK. Część klientów będzie obsługiwało
26 lutego 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła pierwszy pakiet uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju, tzw. Omnibus I. Jego celem jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Uproszczenia dotyczą m.in. dyrektywy o sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, tzw. CSRD.
Kontrahent, któremu wystawiam fakturę za wynajem, zmienił nazwę. Czy wprowadzić go jako nowego kontrahenta czy zmienić już istniejącego? Adres i NIP nie uległy zmianie.
Obowiązek atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESG) wynika z przepisów ustawy o rachunkowości. Jednostki zobowiązane do raportowania ESG muszą poddać swoje sprawozdania weryfikacji przez niezależnego biegłego rewidenta. Jakie działania powinna podjąć firma przygotowując się do pierwszej atestacji?
Czy w sytuacji rozwiązania umowy pomiędzy biurem rachunkowym a przedsiębiorcą rozliczającym się na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów) biuro rachunkowe oprócz wszystkich dokumentów księgowych w formie papierowej (faktury, listy płac, wydruki księgi i ewidencji środków trwałych) ma obowiązek wydać klientowi elektroniczną bazę danych zapisów księgowych, jeżeli wydało kompletną
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju jest wprowadzany stopniowo. Pierwszą grupę stanowią największe jednostki, które już mają doświadczenie w sprawozdawczości ESG. W dalszej kolejności obowiązek raportowania, w uproszczonym zakresie, obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, które są emitentami.