24.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.45.2023.1.SP

Ustalenie momentu rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu zbycia udziałów w celu dobrowolnego ich umorzenia za wynagrodzeniem, gdzie wysokość wynagrodzenia w chwili zbycia udziałów jest nieznana, zaś wymagalność każdej z rat wynagrodzenia jest uzależniona od spełnienia określonego warunku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia momentu rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu zbycia udziałów w celu dobrowolnego ich umorzenia za wynagrodzeniem, gdzie wysokość wynagrodzenia w chwili zbycia udziałów jest nieznana, zaś wymagalność każdej z rat wynagrodzenia jest uzależniona od spełnienia określonego warunku.

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest podmiotem posiadającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zarejestrowanym jako podatnik VAT podlegający opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Polski – zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 z późn. zm.) (dalej: „u.p.d.o.p.”). Wnioskodawca jest podmiotem profesjonalnie zajmującym się głównie działalnością w zakresie specjalistycznego projektowania, oznaczoną kodem PKD 74.10.Z.

Wnioskodawca jest wspólnikiem posiadającym 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki pod firmą „A.” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. (dalej: „Spółka”).

Zgromadzenie Wspólników Spółki, zamierza podjąć na podstawie art. 199 § 1 i 2 k.s.h. oraz postanowień § 6 ust. 1 i 2 oraz § 10 ust. 9 lit. b Umowy Spółki, uchwały w sprawie dobrowolnego umorzenia części udziałów przysługujących wspólnikowi, tj. spółce C. Sp. z o.o. z siedzibą w D. (dalej: „Wspólnik” lub „Wnioskodawca”) w kapitale zakładowym Spółki. Umorzenie dobrowolne udziałów nastąpi za wynagrodzeniem dla Wspólnika (dalej: „Wynagrodzenie”). W ramach procedury umorzenia dobrowolnego udziałów Wspólnik zawrze ze Spółką umowę nabycia udziałów własnych celem ich umorzenia (dalej: „Umowie nabycia udziałów własnych celem umorzenia”), a następnie podjęta zostanie uchwała Zgromadzenia Wspólników o umorzeniu części udziałów w Spółce należących do Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne