Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.719.2020.11.JG
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie:
1)ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 20 września 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 7 września 2021 r. sygn. akt I SA/Gd 876/21 i Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 października 2022 r. sygn. akt II FSK 1431/21 i
2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 września 2020 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania 5% stawki podatku dochodowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 grudnia 2020 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca od 17 lutego 2017 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w ramach której świadczy usługi związane z oprogramowaniem, tj. działalność ta obejmuje pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników poprzez rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika oraz pisanie programów na zlecenie użytkownika.
Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W roku podatkowym 2019 Wnioskodawca na podstawie dwóch zawartych umów ze spółkami mającymi siedzibę w Polsce, zajmującą się rozwojem oprogramowania (dalej: Spółka), świadczy usługi programistyczne.
W ramach pierwszej umowy zakres usług został określony w sposób następujący: tworzenie aplikacji w języku JAVA, projektowanie, budowa i rozwój nowych funkcjonalności, wsparcie zespołu architektów w projektowaniu rozwiązań, wsparcie Kierownika projektu w realizacji projektu, tworzenie dokumentacji technicznej oraz inne zadania zlecone przez Kontrahenta. W ramach tej umowy Wnioskodawca realizuje usługi polegające na tworzeniu kodu w całości lub w części oprogramowania dopiero powstającego albo już istniejącego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty