Interpretacja indywidualna z dnia 20 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.673.2022.2.WN
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na rzecz Przedsiębiorcy na zakwaterowanie pracowników.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na rzecz Przedsiębiorcy na zakwaterowanie pracowników jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na rzecz Przedsiębiorcy na zakwaterowanie pracowników. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 listopada 2022 r. (wpływ 9 listopada 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej również Pracodawca) nabywa od Przedsiębiorcy (kontrahenta) usługę zakwaterowania pracowników Wnioskodawcy. Przedsiębiorca rekomenduje Wnioskodawcy lokale, w których mogą być zakwaterowani pracownicy Wnioskodawcy, przy czym Wnioskodawca musi zaakceptować lokal. Lokale udostępnione przez Przedsiębiorcę wyposażone są w sprawne instalacje wodociągowe, elektryczne, centralnego ogrzewania, ciepłej wody oraz minimalne wyposażenie wymagane dla pobytu osób. Lokale są oddawane pracownikom Wnioskodawcy w stanie wykończonym, umeblowanym i zdatnym do użytku. Przedsiębiorca zapewnia w lokalach odpowiednią ilość łóżek wraz z pościelą. Wnioskodawca reguluje opłatę za usługę Przedsiębiorcy na podstawie co miesięcznej faktury VAT, do której załączona jest specyfikacja, opisująca rozliczenie pobytu pracowników we wszystkich lokalach. Przedsiębiorca obciąża Wnioskodawcę fakturą obejmującą 23% podatek VAT.
Wnioskodawca zawiera z pracownikiem umowę o zakwaterowanie, w której obie strony oświadczają, że łączy je stosunek pracy na podstawie umowy o pracę lub że będzie je łączył stosunek pracy na podstawie umowy o pracę. Przedmiotem umowy o zakwaterowanie jest udostępnienie miejsca noclegowego z dostępem do części wspólnych lokalu, tj. kuchni, łazienki, WC. W umowie o zakwaterowanie, pracownik któremu jest udostępniane miejsce noclegowe, składa oświadczenie o miejscu zamieszkania, gdzie przebywa z zamiarem stałego pobytu. Wnioskodawca jako pracodawca odpłatnie udostępnia, a pracownik, zwany gościem, przyjmuje do używania, kwaterę wraz z wyposażeniem. Przyjęte przez pracownika miejsce zakwaterowania (nie cały lokal) jest wykorzystywane na cele zakwaterowania, tj. na pobyt czasowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty