Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.767.2022.1.BJ
W zakresie ustalenia, czy Spółka, która powstała w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej i utraciła tym samym możliwość objęcia jej małym CIT (9%), po zmianie wybranej formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (CIT estoński), będzie uprawniona do stosowania stawki ryczałtu wynoszącej 10% podstawy opodatkowania
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka, która powstała w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej i utraciła tym samym możliwość objęcia jej małym CIT (9%), po zmianie wybranej formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (CIT estoński), będzie uprawniona do stosowania stawki ryczałtu wynoszącej 10% podstawy opodatkowania.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca - Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Spółka powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy, będącego osobą fizyczną, wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową. Przekształcenie nastąpiło na podstawie oświadczenia z dnia 25 maja 2022 roku. Rejestracja podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym nastąpiła w dniu 21 czerwca 2022 roku.
Wnioskodawca w przyszłym roku (2023) spełni warunki do uznania go za małego podatnika w rozumieniu art. 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa CIT”), tj. wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczy w aktualnym (2022) roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro. Przekroczenie wskazanej kwoty nie nastąpi również przy uwzględnieniu (oraz zsumowaniu) przychodów uzyskanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej przed dokonanym przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty