Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.240.2022.2.KW
Pobór podatku u źródła w związku z wypłatą odsetek.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie poboru podatku u źródła w związku z wypłatą odsetek.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2023 r. (data wpływu 14 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A sp. z o.o. (dalej: "Spółka") jest podmiotem z siedzibą w Polsce i polskim rezydentem podatkowym. Spółka świadczy usługi w zakresie (…).
W celu dalszego rozwoju Spółki, udziałowcy (pośredni) Spółki, działając w imieniu i na rzecz Spółki zawarli porozumienie dzięki któremu Spółka zabezpieczyła źródło swoich przychodów w kolejnych latach. Zabezpieczenie tego źródła przychodów nastąpiło za wynagrodzeniem (dalej: "Wynagrodzenie"), które miało zostać zapłacone przez Spółkę jako beneficjenta przedmiotowego porozumienia. Ostatecznie wspomniane Wynagrodzenie zostało uregulowane przez B B.V. (dalej: "B BV") działającą w imieniu i na rzecz Spółki. Decyzja o uregulowaniu ww. Wynagrodzenia w imieniu Spółki przez B BV umotywowana była okolicznościami ekonomicznymi transakcji.
B BV jest spółką z siedzibą w Holandii i holenderskim rezydentem podatkowym. B BV pośrednio posiada udziały w Spółce i jest podmiotem powiązanym ze Spółką w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT.
W celu uregulowania Wynagrodzenia w imieniu Spółki, B BV uzyskała finansowanie zewnętrzne, które pochodziło w przeważającej części od banku z siedzibą w Austrii (podmiotu niepowiązanego ze Spółką ani B BV), w części od wspólników B BV (w formie wkładów kapitałowych i pożyczek grupowych) oraz w części w formie kredytu kupieckiego od innych podmiotów. Ponadto, w 2021 r. finansowanie pochodzące od banku z siedzibą w Austrii zostało przekształcone w kredyt konsorcjalny (dalej: "Kredyt Konsorcjalny"), tj. do umowy przystąpiły dwie dodatkowe instytucje finansowe jako pożyczkodawcy: podmiot francuski oraz bank z siedzibą w Polsce. W związku z tym spłata zobowiązania w ramach Kredytu Konsorcjalnego trafia obecnie nie tylko do banku Austriackiego, ale również do pozostałych podmiotów finansujących. Wszystkie podmioty, od których B BV uzyskało finansowanie, mają zarejestrowane siedziby i są rezydentami podatkowymi w krajach, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (z wyjątkiem banku z siedzibą w Polsce, który jest Polskim rezydentem podatkowym).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty