Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.1066.2022.2.BM
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenie przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 2 lutego 2023 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od dnia 1 stycznia 2022 r., pod firmą X, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod numerem NIP: (...) i numerem REGON: (...), związaną z doradztwem w zakresie informatyki (PKD: 62.02.Z). Wybrana przez Wnioskodawcę forma opodatkowania to podatek liniowy.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej świadczy usługi w zakresie cyberbezpieczeństwa w ramach uczestnictwa w programach bug bounty. Bug bounty („Nagroda za błąd”) to programy, które zostały wdrożone przez wiele zainteresowanych firm/organizacji, m.in. (...), do których przystępują osoby fizyczne i otrzymują wynagrodzenie za znalezienie podatności w ich aplikacjach/systemach. Osoba, która znajdzie lukę w systemie firmy następnie przesyła raport dotyczący luki i rekomendacje dotyczące jej „załatania". Programy te pozwalają wykrywać i usuwać błędy, zapobiegając incydentom masowych nadużyć w przyszłości. Wnioskodawca w wyniku przeprowadzanych analiz tworzy oprogramowanie - kod wirusa, który wykorzystuje lukę bezpieczeństwa (udowadnia, że luka faktycznie jest). Takie analizy wysyłane są w formie raportu do podmiotów zainteresowanych, a Wnioskodawca uczestniczy w procesie naprawy wykrytych błędów. Ma to na celu udowodnienie firmie z czynnym programem bug bounty, że zidentyfikowana luka nie jest teoretyczna i może zostać skutecznie wykorzystana. W ramach działalności gospodarczej, o której mowa we wniosku, Wnioskodawca samodzielnie prowadził i prowadzi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dotyczące tworzenia Oprogramowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty