Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.990.2022.2.AP
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z stycznia 2023 r. (daty wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o PIT i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca świadczy oraz będzie świadczył usługi programistyczne na rzecz kontrahenta z siedzibą w Polsce. Kontrahent jest spółką z siedzibą w Polsce, która nie jest podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą (dalej: Kontrahent). Wnioskodawca świadczy i będzie świadczył na rzecz Kontrahenta usługi jako programista poprzez pisanie kodów. Efektem prac Wnioskodawcy są przede wszystkim unikalne kody programistyczne, realizujące wymagania Kontrahenta i jego klientów (dalej: Oprogramowanie). Wnioskodawca jest twórcą Oprogramowania w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wnioskodawca świadczy na rzecz Kontrahenta usługi programistyczne, które obejmują wytwarzanie oprogramowania wykorzystywanego do kontroli maszyn przemysłowych (oprogramowanie umożliwiające wykonanie przez maszynę operacji zgodnych z założeniami projektu). Wytwarzane lub rozwijane przez Wnioskodawcę Oprogramowanie stanowi oprogramowanie do sterowników PLC (ang. Programmable Logic Controller). Wytworzone Oprogramowanie ma na celu umożliwienie wykonywania konkretnych działań za pomocą urządzeń podłączonych do sterowników programowalnych PLC. Wnioskodawca wytwarza kod źródłowy Oprogramowania, kod wynikowy i interfejs. W celu wytworzenia Oprogramowania, Wnioskodawca wykorzystuje różne języki programowania, (...). Połączenie warstwy logicznej oraz interfejsu graficznego umożliwia szczegółową analizę danych oraz kontrolę procesu w tym wizualizację stanów cyfrowych oraz analogowych elementów układu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty