08.02.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.1031.2022.2.RS

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box). Uzupełnił Pan wniosek – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 stycznia 2023 r.

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca od 2 stycznia 2017 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą Z (NIP: (...)), której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez niego forma opodatkowania to podatek liniowy.

W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i od początku jej prowadzenia, współpracuje/współpracował z czterema kontrahentami. I tak:

Od maja 2018 r. do marca 2019 r. na podstawie zawartej umowy ze Spółką A Sp. z o.o. z siedzibą w L. świadczył usługi polegające na tworzeniu i bieżącym rozwijaniu oprogramowania platformy „A” służącej do przechowywania, transkodowania, strumieniowania, zarządzania, edycji oraz emisji plików wideo. W wyniku usług świadczonych na rzecz tej Spółki powstawały programy komputerowe lub ich części, a więc utwory chronione w rozumieniu ustawy prawo autorskie i prawa pokrewne. W ramach tej umowy Wnioskodawca przenosił na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do wytworzonego utworu - programu komputerowego lub jego części. Przejście praw autorskich następowało z chwilą przyjęcia utworu przez Spółkę. Wnioskodawca otrzymywał wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych do wytworzonego utworu lub jego części, które to wynagrodzenie objęte było wynagrodzeniem z tytułu świadczenia usług. Na rzecz Spółki Wnioskodawca rozwijał program, produkt, który był platformą wideo. Zadaniem Wnioskodawcy było implementowanie do istniejącego oprogramowania nowej funkcjonalności, z której użytkownik mógł korzystać. Wyjaśniając, była to np. implementacja nowego sposobu dodawania tagów do filmików, rozwijanie API. Wnioskodawca tworzył zatem samodzielnie, od podstaw nową funkcjonalność, moduł, który następnie był dodawany do programu. Rozwijanie oprogramowania przez Wnioskodawcę należy rozumieć jako wytwarzanie przez niego osobnych, nowych modułów i dołączanie ich do istniejącego oprogramowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne