12.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1051.2022.2.MJ

W zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 listopada 2022 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek z 8 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX).

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 stycznia 2023 r. (wpływ 5 stycznia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Od 10 stycznia 2020 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą (…), której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem.

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od początku działalności rozlicza się Pan na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Pana forma opodatkowania to podatek liniowy.

W ramach tej działalności stworzył Pan aplikację (program komputerowy) o nazwie („…”). Impulsem do jego powstania był brak wartościowych alternatyw dla wadliwych i ubogich funkcjonalnie, oryginalnych aplikacji producentów elektrycznych monocykli (tzw. aplikacji (…)). Ponieważ producenci nie udostępniają żadnych danych, które można by wykorzystać w procesie tworzenia i rozwoju aplikacji przez producentów niezależnych, praca nad nią od początku wymagała prowadzenia prac, mających na celu zbadanie sposobu w jaki elektryczne monocykle działają i w jaki sposób komunikują się z aplikacjami (…). W prowadzonych pracach konieczne jest wykorzystanie m. in. metod naukowych takich jak eksperyment, pomiary oraz inżynieria wsteczna. Poza narzędziami typowymi dla pracy programisty, w prowadzonych pracach niezbędne jest więc korzystanie ze specjalistycznych narzędzi i przyrządów, takich jak np. zasilacze, ładowarki, mierniki wielkości elektrycznych i nieelektrycznych, urządzenia do rejestracji i analizy protokołów komunikacyjnych, różne modele elektrycznych monocykli jak i ich podzespoły itd. Konieczne jest także opracowanie protokołów komunikacji bezprzewodowej elektrycznych monocykli z różnymi urządzeniami mobilnymi oraz aplikacją. Nie bez znaczenia jest to, że producenci stale wprowadzają do obrotu coraz to nowe modele elektrycznych monocykli, a także dokonują zmian w oprogramowaniu układowym już istniejących modeli. Wymaga to nie tylko ciągłego prowadzenia badań i prac rozwojowych, ale także uzyskiwania dostępu do nowych modeli elektrycznych monocykli.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne