Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.52.2022.1.PP
Możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest w części prawidłowe, w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Choruje Pani na cukrzycę typu 1 od 2020 roku. Od 3 stycznia 2022 r. ma Pani z tego powodu orzeczony lekki stopień niepełnosprawności, kod: 11-I. Z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wynika, że niepełnosprawność istnieje od 26 roku życia. Stopień niepełnosprawności został ustalony na stałe. Dowód: orzeczenie o niepełnosprawności (2 instancje). Obecnie stosuje Pani leczenie cukrzycy wielokrotnymi wstrzyknięciami insuliny. Insulinę Pani stosuje od początku choroby i jest zalecona "na stałe". W cukrzycy typu 1 konieczne jest używanie jej dwóch rodzajów: insuliny szybkodziałającej (kilka razy dziennie) i długodziałającej (raz dziennie). Aby jak najdłużej móc pracować oraz być zdrową i sprawną, musi Pani często sprawdzać poziom cukru we krwi, by móc ustalić dawkę insuliny i utrzymywać wyrównany poziom glikemii, co oznacza zapobieganie zarówno wysokim poziomom cukru (hiperglikemii), jak i tym zbyt niskim (hipoglikemii). Jak wskazuje się w opracowaniu “Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022 Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego”: “Osoby z cukrzycą leczone metodą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny lub przy użyciu ciągłego podskórnego wlewu insuliny powinni na co dzień wykonywać dobowy profil glikemii, obejmujący oznaczenia stężenia glukozy: rano na czczo, przed i 60–120 minut po każdym głównym posiłku oraz przed snem. Zastosowanie systemów monitorowania stężenia glukozy: ciągłego monitorowania stężenia glukozy w czasie rzeczywistym (real time continuous glucose monitoring – rtCGM) i monitorowania stężenia glukozy metodą skanowania (...) jako formy uzupełnienia samokontroli glikemii jest szczególnie wskazane u osób z cukrzycą typu 1 o chwiejnym przebiegu ze współistniejącymi częstymi epizodami hipoglikemii i brakiem jej świadomości, ponieważ poprawia bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.” Dowód: Zalecenia Kliniczne 2022.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty