Wyrok SN z dnia 14 czerwca 2022 r., sygn. II CSKP 435/22
Interes społeczny może uzasadniać ujawnienie, a nawet upublicznienie popełnienia przez stronę przestępstwa objętego zatarciem skazania.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)
SSN Monika Koba (sprawozdawca)
SSN Agnieszka Piotrowska
w sprawie z powództwa J. B. przeciwko M. sp. z o.o. w W. o ochronę dóbr osobistych i zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 czerwca 2022 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 10 grudnia 2019 r., sygn. akt V ACa […],
1) oddala skargę kasacyjną,
2) zasądza od powoda na rzecz pozwanej kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 września 2018 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił powództwo J. B. skierowane przeciwko M. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. o ochronę dóbr osobistych przez przeproszenie i zapłatę kwoty 1.000 zł tytułem zadośćuczynienia.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że w 2006 r. powód był posłem na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oraz przewodniczącym K.. W latach 80-tych XX wieku J. B. pracował natomiast jako konduktor w Przedsiębiorstwie (…) „W.” (dalej: „W.”), a następnie jako nauczyciel techniki w Szkole Podstawowej nr (…) w S..
W dniach 21-22 października 2006 r. w papierowym wydaniu dziennika „S.”, którego wydawcą była pozwana, ukazał się artykuł zatytułowany „Oto dowód, pedofilu”, w którym wskazano między innymi, że: powód molestował nieletnie uczennice szkoły podstawowej w S., gdzie w latach 80-tych był nauczycielem, „S.” ma kolejny dowód ciemnej przeszłości posła zboczeńca - kopię dyscyplinarnego zwolnienia z pracy, a podpisem pod rozwiązaniem umowy o pracę J. B. przyznał się do molestowania uczennicy. Ponadto, na pierwszej stronie magazynu umieszczono zdjęcie powoda wraz z tytułem „P.” z adnotacją „D.”.
W dniu 27 października 2006 r. w papierowym wydaniu „S.” ukazał się artykuł zatytułowany „C.”, w którym wskazano, że: w 1983 r., kiedy powód pracował jako konduktor w W., (…) sąd skazał go na półtora roku w zawieszeniu za pobicie kobiety, wyrok uległ przedawnieniu, a akta sprawy zostały w 1999 r. zniszczone. W tekście została też zawarta informacja, że powód nie ujawnił faktu skazania, zatrudniając się jako nauczyciel. Zacytowano w nim także wypowiedź informatora określonego imieniem A., który był w tym czasie pracownikiem W., że „dla nikogo nie było tajemnicą, że chodzi o próbę gwałtu. Nie wiem, jak to jest prawnie sformułowane. On się już w każdym razie więcej w zakładzie nie pokazał”. Dalej zamieszczono komentarz autora artykułu, iż na jego tezę nie ma jednak twardych dowodów. Okładka magazynu opatrzona została zdjęciem powoda i tytułem „B..”
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty