05.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.258.2022.1.MAZ

Rozpoznanie czy Spółka posiada status podatnika podatku akcyzowego od wytwarzanej energii elektrycznej w mikroinstalacji OZE oraz prawo do zwolnienia od akcyzy zużywanej energii elektrycznej; obowiązku składania kwartalnych deklaracji podatkowych oraz prowadzenia ewidencji ilościowej zużywanej energii elektrycznej

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 9 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który wpłynął 14 listopada 2022 r., dotyczy: rozpoznania czy Spółka posiada status podatnika podatku akcyzowego od wytwarzanej energii elektrycznej w mikroinstalacji OZE oraz prawo do zwolnienia od akcyzy zużywanej energii elektrycznej; obowiązku składania kwartalnych deklaracji podatkowych oraz prowadzenia ewidencji ilościowej zużywanej energii elektrycznej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W związku z planowanym nabyciem obiektu, parku logistycznego położonego w … (…), Spółka (dalej także jako: „Wnioskodawca”) stanie się właścicielem instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW (nieprzekraczającej 1MW), która będzie wytwarzać energię elektryczną przekazywaną dalej do części wspólnych parku. Wyprodukowana energia elektryczna będzie w całości zużywana przez Wnioskodawcę. Instalacja fotowoltaiczna posiada status mikroinstalacji na podstawie art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1378; dalej: „ustawa o OZE”).

Park logistyczny, co do zasady, użytkowany jest przez wiele podmiotów. Każdy z najemców części parki logistycznego płaci Spółce zaliczki na poczet opłat eksploatacyjnych za części wspólne nieruchomości, w tym za energię elektryczną zużytą w częściach wspólnych, proporcjonalnie do udziału danego lokatora w częściach wspólnych parku logistycznego. Najemcy nie są jednak obciążani opłatami za zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej Spółki ani w ramach opłat eksploatacyjnych, ani jako inna dodatkowa opłata. W ramach umów najmu najemcy mają ograniczone prawo do korzystania z części wspólnych nieruchomości (tj. żaden najemca nie posiada prawa do korzystania na wyłączność z części wspólnych nieruchomości oraz nie ma prawa do dysponowania energią elektryczną, która ma być zużywana w częściach wspólnych nieruchomości).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne