27.04.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 27 kwietnia 2022 r., sygn. I PSKP 56/21

Odszkodowanie za naruszenie gwarancji zatrudnienia należy się także pracownikowi, którego umowa o pracę rozwiązała się wskutek odmowy przyjęcia nowych warunków pracy i płacy po wypowiedzeniu zmieniającym. Powinno być ono ustalone z uwzględnieniem rzeczywistej jego straty oraz warunków zatrudnienia ustalonych w momencie zawierania porozumienia o gwarancjach zatrudnienia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący)

‎SSN Bohdan Bieniek

‎SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa T. P. ‎przeciwko J. Spółce Akcyjnej w J. ‎o odszkodowanie, ‎po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 kwietnia 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 5 września 2019 r., sygn. akt III APa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód T. P. pozwem z dnia 19 sierpnia 2016 r. odwołał się od wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy z dnia 4 sierpnia 2016 r., wnosząc o uznanie tego wypowiedzenia za bezskuteczne lub nieważne, utrzymanie dotychczasowych warunków pracy i płacy, a także zabezpieczenie powództwa przez dalsze zatrudnianie go na zasadach dotychczasowych do czasu prawomocnego zakończenia procesu, z ostrożności procesowej wniósł w miejsce tego o zasądzenia odszkodowania za bezzasadne wypowiedzenie umowy o pracę w wysokości sumy wynagrodzenia za 3-miesięczny okres wypowiedzenia i zasądzenie odszkodowania zgodnie z zasadami wskazanymi w Porozumieniu z dnia 5 maja 2011 r.

W odpowiedzi na pozew J. S.A. (dalej także jako J. S.A.) wniosła o oddalenie powództwa w całości.

W piśmie procesowym z dnia 20 października 2016 r. powód cofnął żądanie przywrócenia do pracy, podtrzymał żądanie zasądzenia odszkodowania za bezzasadne wypowiedzenie umowy o pracę oraz zasądzenie odszkodowania na podstawie Porozumienia zbiorowego z dnia 5 maja 2011 r. (dalej także jako Porozumienie), podnosząc, że żądania zawarte w pozwie jako ewentualne przekształcają się w żądania właściwe. Powód zażądał odszkodowania za bezprawne rozwiązanie umowy o pracę w wysokości 44.194,50 zł oraz odszkodowania wynikającego z Porozumienia zbiorowego z dnia 5 maja 2011 r. wysokości 423.765,10 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty