Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.581.2022.1.KP
Wypłata na rzecz spółki dywidendy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 19 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca z dniem 1 stycznia 2021 r. dokonał wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (tzw. CIT estoński). W tym celu w ustawowym terminie, tj. w styczniu 2021 r. złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie według ustalonego wzoru informujące o dokonanym wyborze. Począwszy od dnia wyboru opodatkowania ryczałtem Spółka spełnia warunki uprawniające do wyboru i opodatkowania przewidziane w art. 28j ust. 1 pkt 1-6 Ustawy CIT. W pierwszym roku opodatkowania ryczałtem Spółka wykazuje zysk bilansowy, który ma zostać wypłacony wspólnikom.
Wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne („Wspólnicy”), którym Spółka zamierza wypłacić dywidendę pochodzącą z zysku osiągniętego w trakcie pierwszego roku opodatkowania ryczałtem. Spółka nie ma prawa do stosowania obniżonej stawki ryczałtu, tj. określonej w art. 28o ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, tj. stawka 10%, zatem wypłacając dywidendę, Spółka będzie zobowiązana do opodatkowania sumy wypłaconej zaliczki ryczałtem, wg stawki 20%. Pozostała zaś kwota przeznaczona zostanie do wypłaty dywidendy, tj. po potrąceniu należnego ryczałtu zostanie rozdysponowana pomiędzy wspólników na wskazane przez nich rachunki bankowe. Spółka na podstawie Ustawy PIT, dokonując wypłaty dywidendy, ma obowiązek pobrać jako płatnik zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych („Podatek PIT”) oraz odprowadzić go na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Spółka planuje wypłacić dywidendę wspólnikom w przyszłości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty