Wyrok SN z dnia 27 sierpnia 2021 r., sygn. V CSKP 103/21
1. W przypadku zdrady małżeńskiej do ochrony więzi prawnorodzinnych między małżonkami nie mają zastosowania przepisy o ochronie dóbr osobistych.
2. Prawo do świadomego decydowania o swoim rodzicielstwie (prawo do planowania rodziny) mieści się w dobrze osobistym w postaci prywatności lub wolności, a dobro to powinno być chronione przede wszystkim w sytuacji doprowadzenia do pożycia intymnego, z zastosowaniem przemocy, groźby bezprawnej, podstępu, którego skutkiem byłaby nieplanowana ciąża ewentualnie braku zgody dawcy na użycie komórek rozrodczych w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji. Nie dotyczy to przypadku dobrowolnych stosunków seksualnych.
3. Nie można mylić dobra osobistego w postaci godności z poczuciem upokorzenia osoby zdradzanej.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
SSN Monika Koba (sprawozdawca)
SSN Anna Owczarek
w sprawie z powództwa K. N. i P. N. przeciwko M. K. o ochronę dóbr osobistych, zapłatę i ustalenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 27 sierpnia 2021 r., skarg kasacyjnych powodów P. N. i K. N. od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 7 marca 2019 r., sygn. akt I ACa [...],
1) oddala obie skargi kasacyjne,
2) zasądza od każdego z powodów na rzecz pozwanej kwotę po 4.607 (cztery tysiące sześćset siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka K. N. domagała się zasądzenia od pozwanej M. K. kwoty 85.000 zł tytułem zadośćuczynienia, kwoty 1.700 zł tytułem odszkodowania, ustalenia, że pozwana ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za mogące wystąpić w przyszłości skutki czynu niedozwolonego polegającego na obcowaniu seksualnym z mężem powódki, nakazania pozwanej usunięcia skutków dokonanego naruszenia dóbr osobistych w postaci prawa do niezakłóconego życia rodzinnego przez opatrzone własnoręcznym podpisem pisemne przeproszenie powódki wysłane na jej adres korespondencyjny o następującej treści: „Niniejszym przepraszam Panią K. N. za moje niegodziwe zachowanie względem K. N. oraz mój moralnie naganny czyn godzący w dobro osobiste Pani K. N. w postaci prawa do niezakłóconego życia rodzinnego. Przepraszam również za to, że skierowałam pismo z wezwaniem przedsądowym na adres pracy K. i P. małżonków N.. M. K., a także nakazania pozwanej oraz jej każdorazowemu pełnomocnikowi powstrzymywania się od kierowania jakiejkolwiek korespondencji na adres Kancelarii Adwokackiej P. N. lub K. N. przy ul. N. w Ł. lub przy ul. P. w Ł..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty