Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.376.2022.1.DP
Czy przysługuje prawo do rozliczenia w Polsce straty poniesionej w latach 2014-2017 przez zlikwidowany zakład Spółki, działający we Francji w latach 2014-2018 w zakresie, w jakim strata ta nie mogła zostać rozliczona z dochodami zakładu osiągniętymi w 2018 roku? Czy rozliczenie w Polsce straty powinno nastąpić na zasadach przewidzianych w art. 7 ust. 5 updop poczynając od rozliczenia za 2019 rok tj. rok następujący po roku zamknięcia zakładu?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 maja 2022 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 27 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych który dotyczy możliwości rozliczenia w Polsce straty zlikwidowanego zakładu Spółki we Francji.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca/Spółka”) posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. W latach 2014-2018 Spółka posiadała we Francji zakład podatkowy w rozumieniu art. 5 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (dalej: „UPO”). Zakład zaprzestał faktycznej działalności z końcem 2018 roku - wobec wygaśnięcia długoterminowych projektów realizowanych przez Spółkę.
Wnioskodawca nie zamknął formalnie w 2018 roku zakładu podatkowego z uwagi na renegocjowanie umowy z klientem francuskim, z czym wiązała się perspektywa kontynuowania prac nad (…), a tym samym utrzymanie działalności zakładu. Negocjacje te zakończyły się w 2020 roku niepowodzeniem, czego konsekwencją było zamknięcie placu budowy. Deklarację M4 z prośbą o zamknięcie placu budowy z datą wsteczną tj. z dniem ... 2018 roku Wnioskodawca wysłał do urzędu skarbowego we Francji w dniu ... 2020 roku za pośrednictwem swojego biura rachunkowego. Urząd francuski zaakceptował tłumaczenia Wnioskodawcy na temat przyczyn niezamykania zakładu podatkowego (w związku z perspektywą możliwości rozliczenia straty w przyszłości we Francji). W związku z powyższym urząd francuski w dniu ... 2020 zgodził się zamknąć zakład podatkowy po czasie (z dniem ... 2018 roku) z uwagi na fiasko negocjacji i faktyczne nieprowadzenie działalności we Francji w 2019 i 2020 roku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty