Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.679.2024.2.MBD
W zakresie ulgi innowacyjnych pracowników.
Interpretacja indywidualna – stanowisko jest nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie ulgi na innowacyjnych pracowników.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 grudnia 2024 r. (data wpływu do Organu tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca, w ramach swojego przedsiębiorstwa, prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie tworzenia (…) i posiada status centrum badawczo-rozwojowego, przyznany na podstawie art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. W związku z tym, w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych, Wnioskodawca korzysta z ulgi przewidzianej przepisami art. 18d ustawy o CIT (dalej: „ulga B+R”), pozwalającej na odliczanie od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, zwanych „kosztami kwalifikowanymi”. Z uwagi na osiąganie dochodu niższego od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, Wnioskodawca odpowiednio pomniejsza kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym. Zgodnie z art. 18db ust. 2, prawo do tego pomniejszenia obejmuje zaliczki oraz podatek pobierane od niektórych wynagrodzeń wypłacanych osobom fizycznym, przy czym - zgodnie z ust. 3 pkt 1) tego artykułu - przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 2, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których „czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50%”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty