Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.492.2022.1.KW
Brak opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży prawa własności nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży prawa własności nieruchomości położonej w … przy ul. …, na rzecz użytkownika wieczystego. Uzupełnili go Państwo pismem z 1 lipca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina Miasto … planuje zawarcie transakcji sprzedaży prawa własności nieruchomości na rzecz jej użytkownika wieczystego.
Użytkownik wieczysty nieruchomości o powierzchni … ha, położonej w … przy ul. … wystąpił z wnioskiem o nabycie jej prawa własności.
Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni … ha, położonej w … przy ul. … ustanowione zostało na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego z dnia 03.11.1993 r., w sprawie oddania terenu w użytkowanie wieczyste i sprzedaży budynku, na okres 40 lat do dnia 03.11.2033 r. Sposób korzystania z powyższej nieruchomości ustalony został zgodnie z celami określonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, tj. na cele przemysłowo-składowe.
W wyniku przeprowadzonych podziałów ww. nieruchomości powstała m.in. nieruchomość gruntowa o powierzchni … ha, którą obecny użytkownik wieczysty nabył na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego z dnia 14.10.2013 r.
Nieruchomość wykorzystywana jest na działalność gospodarczą o przeważającym przedmiocie działalności: transport drogowy towarów.
Nabycie prawa własności nieruchomości przez jej użytkownika wieczystego możliwe jest w oparciu o przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899 z późn. zm.), tj. art. 32 stanowiący, że nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie jej użytkownikowi wieczystemu. Powyższe oznacza, że właściciel może sprzedać nieruchomość, ale nie ma takiego obowiązku, a użytkownik wieczysty nie ma roszczenia z tego tytułu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty