17.08.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.124.2018.15.AP

Czy czynność zakupu NR opisanej w stanie faktycznym, przez Spółkę od Sprzedających i uzyskanie dla tego gruntu decyzji o warunkach zabudowy, skutkujących uznaniem go za obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, spowoduje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty wydatkowanej przez Spółkę na zakup NR pod postacią odpisów amortyzacyjnych.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

 1) ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 3 kwietnia 2018 r. (data wpływu 5 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) z 31 października 2018  r. sygn. akt I SA/Bd 645/18 i 

 2) stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 kwietnia 2018 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 kwietnia 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków, o których mowa we wniosku.

Treść  wniosku jest  następująca:

Opis zdarzenia przyszłego  

Pan D.O. i Pani I.-D. O. (zwani dalej: „Sprzedającymi”), są właścicielami niezabudowanej nieruchomości rolnej objętej księgą wieczystą KW NR (…) położnej w miejscowości L. w gminie P., o powierzchni wynoszącej 5,45 ha (zwanej dalej: „NR”). Sprzedający zamierzają sprzedać NR Wnioskodawcy (zwany dalej: „Spółką”), której są głównymi udziałowcami. Należy wyraźnie podkreślić, iż cena, która będzie ustalona pomiędzy stronami transakcji, będzie ceną rynkową i znajdzie swoje odzwierciedleniew wycenie nieruchomości. W związku z tym fakt, iż sprzedaż ma miejsce w odniesieniu do Spółki, w której Sprzedający są udziałowcami nie ma żadnego znaczenia w sprawie. Spółka ma zamiar wykorzystać zakupioną nieruchomość pod potrzeby swojej działalności gospodarczej (prowadzenie składowiska odpadów). NR po zakupie przez Spółkę zostanie w wyniku czynności administracyjnych obiektem budowlanym w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Taki wniosek (późniejsze uznanie zakupionego gruntu za obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego) wynika z tego, że do tej pory wszystkie grunty Spółki wykorzystywane do składowania azbestu otrzymywały od Starosty (zwanego dalej: „ST”) decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Pozwolenie wydane przez ST na budowę dotyczyło budowy a później rozbudowy składowiska odpadów niebezpiecznych zawierających azbest. W związku z tym oczywistym jest, iż zakupiony od Strony grunt przez Spółkę uzyskałby taką samą decyzję jak wcześniejsze grunty wykorzystywane do składowania azbestu i stałby się także obiektem budowlanym w rozumieniu prawa budowalnego. Na marginesie należy dodać, iż Spółka posiada pismo z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowalnego w X (zwanym dalej: „Inspektoratem”), z którego to pisma będącego odpowiedzią na pismo Spółki wynika bezspornie, iż grunt na którym znajduje się składowisko, stanowi budowlę w rozumieniu prawa budowalnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne