Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.201.2022.1.MR
Sposób rozliczenia korekt z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz obowiązku dokonania korekty podatku VAT z tytułu importu towarów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sposobu rozliczenia korekt z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz obowiązku dokonania korekty podatku VAT z tytułu importu towarów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi działalność w zakresie regeneracji oraz hurtowej sprzedaży części samochodowych. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT) na terytorium kraju. Wnioskodawca nabywa w ramach swojej działalności części samochodowe tak w kraju, jak i zagranicą. Podobnie, Spółka dokonuje również sprzedaży części samochodowych zarówno na rzecz odbiorców w kraju jak i w innych krajach (UE i poza UE).
Spółka posiada dostawców m.in. z siedzibą na terytorium Wielkiej Brytanii (innym niż terytorium Irlandii Północnej), od których nabywała i nabywa towary (części samochodowe).
W związku z umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (2019/C 384 I/01) oraz Decyzją Rady UE 2020/2252 z 29 grudnia 2020 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, i tymczasowego stosowania Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, oraz Umowy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie procedur bezpieczeństwa na potrzeby wymiany i ochrony informacji niejawnych, z dniem 31 grudnia 2020 r. zakończył się okres przejściowy, w którym Wielka Brytania uczestniczyła w jednolitym rynku unijnym. Do tego momentu, dostawy od kontrahentów z Wielkiej Brytanii były traktowane i rozliczane przez Spółkę jako wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, przy spełnieniu warunków, o których mowa w tych przepisach. Z kolei w przypadku transakcji realizowanych między kontrahentami z Wielkiej Brytanii a Spółką po 1 stycznia 2021 r., przywóz towarów z Wielkiej Brytanii na terytorium kraju stanowi import towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 7 ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty