26.04.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. II CSKP 550/22

Niedopuszczalne jest zastępowanie przez sądy wyeliminowanego abuzywnego postanowienia umowy innym mechanizmem wyliczenia kwoty raty kapitałowo-odsetkowej. Żaden bowiem przepis prawa, w tym art. 3851 i 358 § 2 k.c., nie daje podstaw do zastąpienia klauzuli abuzywnej innym postanowieniem. Uzupełnienie luk po wyeliminowaniu takiej klauzuli stanowiłoby bowiem zbyt daleko idącą modyfikację umowy w celu ratowania sytuacji prawnej przedsiębiorcy stosującego niedozwolone postanowienie umowne.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący) ‎

SSN Ewa Stefańska ‎SSN

Tomasz Szanciło (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa G. S.A. w W. przeciwko S. Ł. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 26 kwietnia 2022 r., ‎skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 17 stycznia 2020 r., sygn. akt I ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania ‎i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 maja 2019 r. Sąd Okręgowy w L. zasądził od pozwanego S. Ł. na rzecz G. S.A. w W. (dalej: Bank) kwotę 283.311,17 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, oddalając dalej idące powództwo i rozstrzygnął o kosztach procesu.

Sąd ten ustalił, że w dniu 28 sierpnia 2008 r. strony zawarły umowę kredytu hipotecznego, który miał być przeznaczony na spłatę kredytów oraz inne dowolne cele konsumpcyjne. Kwota kredytu wynosiła 140.662,88 zł, a jako walutę indeksacji wskazano frank szwajcarski (CHF). W umowie ustalono, że spłata kredytu nastąpi w 360 równych miesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych (§ 1 ust. 1). Kwota wypłaconych środków kredytu lub każdej kolejnej transzy kredytu była przeliczana na walutę, do której indeksowany jest kredyt według kursu kupna walut określonego w Bankowej tabeli kursów walut dla kredytów dewizowych oraz indeksowanych kursem walut obcych (dalej: Tabela), obowiązującego w dniu uruchomienia środków (§ 9 ust. 2). Wysokość zobowiązania była ustalana jako równowartość wymaganej spłaty wyrażonej w CHF - po jej przeliczeniu według kursu sprzedaży walut określonego w Tabeli do CHF - obowiązującego w dniu spłaty (§ 10 ust. 3). Na zabezpieczenie spłaty kredytu została ustanowiona hipoteka kaucyjna na nieruchomości pozwanego (§ 3 ust. 1). Umowa mogła zostać rozwiązana przez Bank w formie pisemnej z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia, z tym zastrzeżeniem, że wypowiedzenie umowy mogło nastąpić w przypadku niedotrzymania przez kredytobiorcę warunków umowy albo w razie zagrożenia terminowej spłaty kredytu z powodu złego stanu majątkowego kredytobiorcy, w szczególności w przypadku niespłacenia dwóch rat odsetkowych lub odsetkowo-kapitałowych (§ 22 ust. 1 i 2). Jeżeli kredytobiorca mimo upływu okresu wypowiedzenia, nie uregulował należności, Bank w następnym dniu po upływie terminu wypowiedzenia dokonać miał przewalutowania całego wymagalnego zadłużenia na PLN, z zastosowaniem aktualnego kursu sprzedaży dewiz, określonego przez Bank w Tabeli. Poczynając od dnia przewalutowania, Bank mógł pobierać od wymagalnego kapitału karne odsetki (§ 14 ust. 3). W dniu 12 października 2010 r. strony zawarły Aneks nr 1 do powyższej umowy, zgodnie z którym przedłużono okres spłaty kredytu do dnia 30 listopada 2046 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne