Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.274.2022.2.KW
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 22 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 maja 2022 r. (wpływ 3 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą (jednoosobową). Jego przeważająca działalność gospodarcza według kodu PKD to 62.01.Z (działalność związana z oprogramowaniem). Wnioskodawca posiada na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej zwanej „ustawą o PIT). Ewidencja księgowa Wnioskodawcy jest prowadzona w formie podatkowej książki przychodów i rozchodów. Nie prowadzi on ksiąg rachunkowych.
W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej Wnioskodawca zawarł umowę z (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa dalej w skrócie „Zleceniodawca”. Na podstawie tej umowy świadczy on na rzecz Zleceniodawcy usługi informatyczne, z których każda jest definiowana w osobnym zamówieniu. Wnioskodawca zobowiązał się do realizacji usług informatycznych i analitycznych w ramach realizacji projektów na rzecz klientów Zleceniodawcy. W ramach wykonywania tych usług, Wnioskodawca wykonuje różne czynności, od szeroko pojętej analizy danych do tworzenia i ulepszania kodów źródłowych. Wnioskodawca opracowuje i proponuje rozwiązania ściśle dostosowane do potrzeb klientów Zleceniodawcy. Wnioskodawca nieustannie musi zapoznawać się ze specjalistyczną literaturą oraz dokumentacją techniczną. Nieustannie poszerza on zasoby swojej wiedzy, by jak najlepiej dopasować ją do potrzeb klientów Zleceniodawcy. Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór, będący przedmiotem ochrony prawno-autorskiej, tj. program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na podstawie umowy zawartej ze Zleceniodawcą, w ramach wynagrodzenia za swoją pracę, Zleceniobiorca zobowiązuje się do niewykonywania i nie egzekwowania swoich autorskich praw osobistych do stworzonego utworu i upoważnia do korzystania z nich przez Zleceniodawcę oraz wykonywania ich przez Zleceniodawcę. Zleceniobiorca powierza Zleceniodawcy wykonywanie nadzoru autorskiego, w tym prawa do decydowania o nienaruszalności formy i treści utworów oraz o decydowaniu o nadzorze nad sposobem korzystania z utworów. Zleceniobiorca przenosi na Zleceniodawcę, w sposób nieograniczony co do miejsca i czasu, autorskie prawa majątkowe dotyczące programów komputerowych, w zakresie: trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie, a także tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, w tym włączania całości lub części programu komputerowego do jakichkolwiek innych utworów, a w tym innych programów komputerowych; rozpowszechniania, w tym licencjonowania, użyczenia lub najmu, programu komputerowego lub jego kopii, w tym także prawo do rezygnacji z rozpowszechnienia lub publicznego wykonania. Gdy utworem jest program komputerowy Zleceniobiorca zobowiązuje się do przeniesienia oraz wydania Zleceniodawcy egzemplarzy programu komputerowego, w tym jego wersji instalacyjnych, zarówno w postaci kodu wynikowego (w formie elektronicznej) jak i kodu źródłowego (w formie elektronicznej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty