Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.269.2022.1.MR
W odniesieniu do kwestii powstania przychodu podatkowego w związku ze świadczeniem na rzecz Spółki cywilnej usług budowlanych, skoro wydatki w części przypadającej na Wnioskodawcę (wspólnika Spółki cywilnej) nie stanowią dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów to analogiczne jak w przypadku kosztów uzyskania przychodów, świadczenie „samemu sobie” w tej części nie może skutkować powstaniem przychodu podatkowego. Zatem w tej części Wnioskodawca nie powinien rozpatrywać przychodu podatkowego. Natomiast należność z ww. tytułu od Spółki cywilnej tylko w części, jaka przypada od pozostałych wspólników Spółki cywilnej (czyli w 80%), będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe w części dotyczącej przychodu i nieprawidłowe w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodu.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 24 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych świadczenia usług na rzecz spółki cywilnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą „A.” (dalej: „Wnioskodawca”) będący generalnym wykonawcą oferującym kompleksowe rozwiązania z zakresu budownictwa wielorodzinnego i przemysłowego. Aktualnie Wnioskodawca zatrudnia ok. 40 osób.
Jednocześnie Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce cywilnej (dalej: „Spółka”), której przedmiot działalności pokrywa się z zakresem jego jednoosobowej działalności gospodarczej (tj. wznoszeniem budynków wielomieszkalnych). Udziały w Spółce pięciu wspólników, w tym Wnioskodawcy, są równe i wynoszą po 20%. Wnioskodawca nie jest spokrewniony z żadnym ze wspólników (brak powiązań rodzinnych).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty