29.06.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.30.2022.1.AR

1) Czy w przypadku nieotrzymania przez Bank informacji, o której mowa w art. 26 ust. 2ca ustawy o CIT, Bank, jako podmiot prowadzący rachunki papierów wartościowych oraz rachunki zbiorcze będący jednocześnie płatnikiem WHT, będzie uprawniony do przyjęcia, że nie występują powiązania pomiędzy Wypłacającymi a Podatnikami i nie doszło do przekroczenia limitu 2 mln PLN, a w konsekwencji, że nie ma obowiązku poboru WHT na podstawie art. 26 ust. 2e ustawy o CIT? 2) W przypadku uznania stanowiska przedstawionego w pytaniu pierwszym za nieprawidłowe, czy na potrzeby ustalania przekroczenia kwoty 2 mln PLN, o czym mowa w art. 26 ust. 2ed ustawy o CIT, Bank powinien uwzględniać wyłącznie płatności, w stosunku do których Bank występuje jako płatnik WHT na podstawie art. 26 ust. 2c ustawy o CIT?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 stycznia 2022 r., który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy, w przypadku nieotrzymania informacji, o której mowa w art. 26 ust. 2ca ustawy o CIT, Bank, jako podmiot prowadzący rachunki papierów wartościowych oraz rachunki zbiorcze będący jednocześnie płatnikiem WHT, będzie uprawniony do przyjęcia, że nie występują powiązania pomiędzy Podmiotami dokonującymi wypłaty a Podatnikami i nie doszło do przekroczenia limitu 2  mln PLN, a w konsekwencji nie ma obowiązku poboru WHT na podstawie art. 26 ust. 2e ustawy o CIT.

Treść  wniosku jest  następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką akcyjną, bankiem krajowym, prowadzącym działalność bankową w rozumieniu ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 2439 ze zm.; dalej: „Prawo bankowe"), polskim rezydentem podatkowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne