24.08.2021

Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.57.2021.1.MK

Uznanie za płatnika akcyzy od sprzedaży samochodu osobowego, dokonywanej w trybie egzekucji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 marca 2021 r. (data wpływu 10 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie uznania za płatnika akcyzy od sprzedaży samochodu osobowego, dokonywanej w trybie egzekucji – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie uznania za płatnika akcyzy od sprzedaży samochodu osobowego, dokonywanej w trybie egzekucji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:

Dnia […] funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w […] wydali dyspozycję […] usunięcia z drogi pojazdu marki […] o numerze rejestracyjnym […]. Pojazd odebrano od kierującego, którym był […]. Z dokumentacji przekazanej do tut. Organu - po upływie terminu, o którym mowa w art. 130a ust. 10 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - wynika, iż ww. pojazd został zatrzymany do kontroli, w trakcie której okazało się, że kierujący nie posiadał dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem (zakaz prowadzenia pojazdów), brak było informacji o aktualnej polisie OC. Stosownie do informacji uzyskanej z Komendy Policji przedmiotowy pojazd nie był poszukiwany, jak również nie figurował jako utracony.

Z informacji […] wynika, iż pojazd został wyrejestrowany w Niemczech, tablice rejestracyjne zostały unieważnione, a dowód rejestracyjny zatrzymany.

Pojazd nie został zarejestrowany ponownie w żadnym państwie członkowskim Unii Europejskiej, zgodnie zaś z art. 130a ust. 10b ustawy Prawo o ruchu drogowym „jeżeli pojazd usunięty (...) nie jest zarejestrowany w żadnym z państw członkowskich Unii Europejskiej, przekazuje się go właściwemu miejscowo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego w celu uregulowania jego sytuacji zgodnie z przepisami prawa celnego”. Stosownie do zapisów postanowienia NSA z dnia 16 kwietnia 2013 r. I OW 227/12 - zarówno wykładnia językowa przepisu art. 130a ust. 10b ustawy prawo o ruchu drogowym, jak i wykładnia celowościowa, prowadzą do jednoznacznej konkluzji o właściwości organu celnego w sprawie uregulowania sytuacji prawnej pojazdu usuniętego z drogi, który nie jest zarejestrowany w żadnym z państw Unii Europejskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne