22.07.2021

Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.54.2021.2.EJ

w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 kwietnia 2021 r. (data wpływu 16 kwietnia 2021r.), uzupełnionym pismem z 28 czerwca 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 18 czerwca 2021 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4011.54.2021.1.EJ wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 28 czerwca 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania oraz projektowaniem systemów informatycznych, włączając w to pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Wnioskodawca świadczy usługi jako niezależny programista. W ciągu ostatnich 7 lat świadczył usługi dla jednej spółki z branży IT, która dostarcza systemy i oprogramowanie dla firm głównie z sektora farmaceutycznego (dalej jako Kontrahent). Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów i rozlicza się podatkiem liniowym. Na podstawie zawartej umowy z Klientem Wnioskodawca sprzedaje prawa do wytworzonego oprogramowania w cyklach miesięcznych na podstawie faktury VAT swojemu Kontrahentowi. Wynagrodzenie za świadczenie usług jest określone w umowie - Wnioskodawcy przysługuje kwota wynagrodzenia kalkulowana w oparciu o stawkę godzinową. Wnioskodawca świadczy usługi IT w ramach zespołu organizowanego przez Kontrahenta. Wnioskodawca wykonuje prace rozwojowe polegające na programowaniu nowych rozwiązań, które mają na celu ulepszenie istniejącego systemu, projektowanie nowych funkcjonalności i ich implementacji. Ulepszanym produktem jest oprogramowanie komputerowe, a efektem pracy rozwojowej jest ulepszony kod programu komputerowego. Do obowiązków Wnioskodawcy należy tworzenie, implementacja, wdrażanie nowych funkcjonalności w rozwijanym systemie co w konsekwencji powoduje sprawniejsze i wydajniejsze działanie systemu. Prowadzone prace rozwojowe są działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny wykonywaną dla działu badań i rozwoju zleceniodawcy. W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca opracowuje ulepszone produkty i usługi, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących lub są pionierskimi rozwiązaniami na rynku. Omawiany system służy do modelowania raportów oraz danych wykorzystywanych głównie w procesach badań klinicznych Klienta, agregowaniu ich, a także automatyzowaniu niektórych funkcjonalności i tworzeniu nowych, pozwalających wykonywać pracę szybciej i efektywniej. Wnioskodawca świadczy powyżej opisane usługi przede wszystkim poprzez tworzenie tzw. skryptów, czyli programów przeznaczonych do wykonywania w specjalnych środowiskach uruchomieniowych automatyzujących wykonywanie zadań, które alternatywnie mogą być wykonywane jedno po drugim przez użytkownika. Programy tworzone przez Wnioskodawcę monitorują dane, weryfikują czy programy działają we właściwy sposób, czy procedury nie są zakłócane a dane przetwarzane we właściwy sposób. Wykonywanie usług polega przede wszystkim na pisaniu kodu oraz na pracy koncepcyjnej z przedstawicielami Kontrahenta poprzez uczestnictwo w definiowaniu i planowaniu realizacji kolejnych projektów, poprzez analizowanie danych, pogłębianie wiedzy oraz proces twórczy dochodzenia do możliwych rozwiązań.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne