Interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.157.2022.2.KP
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 8 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 10 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 19 maja 2022 r. (wpływ 19 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca od 1 września 2018 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „u.p.d.o.f.”) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Realizowane prace rozwojowe i przeniesienie praw do kwalifikowanego prawa własności intelektualnej
Wnioskodawca na podstawie umów zawartych z czterema kontrahentami – spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: „Kontrahent nr 1”, „Kontrahent nr 2”, „Kontrahent nr 3” oraz „Kontrahent nr 4”) świadczył lub nadal świadczy usługi programistyczne. Wnioskodawca zakłada, że po zakończeniu niektórych z realizowanych projektów będzie świadczył usługi także na rzecz innych kontrahentów, niż opisywani we wniosku.
Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem, projektowaniem, implementacją, utrzymaniem oraz testowaniem szeroko rozumianego oprogramowania. Zgodnie z postanowieniami zwartych umów Wnioskodawca przeniósł lub przenosi na Kontrahenta nr 1, Kontrahenta nr 2 oraz Kontrahenta nr 3 całość autorskich praw majątkowych do wszelkich utworów – programów komputerowych, stwarzanych w ramach współpracy, za co Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty