Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.55.2022.2.RD
Posiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i opodatkowanie nabywanych usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
3 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieposiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, określenia miejsca świadczenia usługi oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uzupełnili go Państwo pismami z 3 lutego 2022 r. oraz pismem z 14 kwietnia 2022 r. złożonym za pośrednictwem platformy ePUAP w odpowiedzi na wezwanie Organu z 6 kwietnia 2022 r.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. („Wnioskodawca”, „Spółka” lub „BV”)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
C. („ Sp. z o.o.” „Zainteresowany”)
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Państwa Spółka A. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka” lub „BV”) jest spółką z siedzibą w Holandii zarejestrowaną również jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) w Polsce. Państwa Spółka jest członkiem globalnej grupy B, której głównym przedmiotem działalności jest handel produktami mleczarskimi (dalej: „Grupa”). Od 1 stycznia 2021 r. BV pełni funkcję dostawcy i nabywcy produktów mlecznych dla Europy Wschodniej, przejmując w tym zakresie funkcję pełnioną wcześniej przez powiązaną spółkę z Grupy Sp. z o.o. (dalej: „Zainteresowany” lub „C”).
Na terytorium Polski Państwa Spółka prowadzi handel mlecznymi produktami płynnymi, sproszkowanymi i tłuszczami, co oznacza, że jej działalność gospodarcza polega na zakupie tych produktów od dostawców będących niepowiązanymi osobami trzecimi lub od innych spółek grupy B i ich dalszej odsprzedaży do innych spółek Grupy lub niepowiązanych podmiotów trzecich. Wobec tego, w obowiązującym od 1 stycznia 2021 r. modelu, przepływ towarów pomiędzy podmiotami zewnętrznymi a innymi spółkami z Grupy odbywa się więc za pośrednictwem BV. C jest jednak nadal zaangażowany w obsługę procesu zakupu sprzedaży, za które otrzymuje odrębne wynagrodzenie. W ramach powyższego modelu C świadczy na rzecz A. (BV) usługi wsparcia przy procesie zakupu i sprzedaży, a także usługi logistyczne oraz księgowo-podatkowe. Prawo do własności towarów będzie jednak zawsze pozostawało przy BV od momentu zakupu tych towarów do momentu ich sprzedaży. BV będzie również stroną zawierającą umowy z dostawcami i klientami. Jak wskazywano, siedziba BV znajduje się na terytorium Holandii. Państwa Spółka nie posiada żadnego majątku lub nieruchomości oraz nie wynajmuje powierzchni biurowej na terytorium Polski. Spółka nie posiada również własnego personelu na terytorium Polski. Ze strony C. osobą wspierającą ustalanie warunków kontraktów związanych z działalnością BV na terytorium Polski jest pracownik mieszkający i pracujący na terytorium Polski - pełni on funkcję Lidera Jednostki Biznesowej (ang. Business Unit Leader). Pracownik ten na dzień 1 stycznia 2021 r. posiadał również pełnomocnictwo do zawierania umów z klientami oraz dostawcami w imieniu A. (BV), niniejsze pełnomocnictwo zostało zmienione w dniu 6 października 2021 r. w taki sposób, że obecnie zezwala ono jedynie na wprowadzanie poprawek operacyjnych lub wykonawczych do umów uzgodnionych przez pracowników BV (na przykład: podpisywanie aneksów do umów kupna i sprzedaży, uszczegóławiających terminy załadunku i/lub płatności). Wskazaną wyżej funkcję pracownik pełni w ścisłej współpracy z Dyrektorem Handlowym BV, mieszkającym i pracującym na terytorium Holandii, który - wraz z pozostałymi Liderami Jednostek Biznesowych działającymi na terenie Holandii jest w pełni odpowiedzialny za podejmowane decyzje i działalność handlową Spółki na terytorium Polski. Jedynie w przypadku niewielkiej części działalności Spółki na terenie Europy Wschodniej Lider Jednostki Biznesowej może samodzielnie podejmować decyzje (w ramach określonych przez BV). Dotyczy to niektórych transakcji „back to back”, na przykład w branży płynów, które stanowią jednak mniej niż 1% działalności na kontynencie europejskim.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty