Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.83.2022.1.AKA
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Sprzedającego dokumentującej nabycie prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki gruntu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Sprzedającego dokumentującej nabycie prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki gruntu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o. o. (dalej „Wnioskodawca”) ma siedzibę i miejsce działalności gospodarczej w Polsce oraz jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce.
Wnioskodawca prowadzi przede wszystkim działalność deweloperską. Wnioskodawca planuje zakupić prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej jednej działki ewidencyjnej. Obecnie na działce, która będzie przedmiotem transakcji posadowiony jest budynek (dalej „Nowa działka”; Budynek wraz Nową Działką określany będzie jako „Nieruchomość”). Nowa działka ma zostać wyodrębniona z działki nr 1/1 z obrębu ewidencyjnego (…), objętej księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy dla (…) nr (…) (dalej „Duża działka”), której użytkownikiem wieczystym jest B. Spółka z o.o. (NIP (…); REGON (…); KRS (…) - dalej „Sprzedający”).
Sprzedający ma siedzibę w Polsce i miejsce działalności gospodarczej w Polsce oraz jest czynnym podatnikiem VAT. Sprzedający nabył prawo użytkowania zabudowanej budynkami Dużej działki w październiku 2021 r. od C. S.A. (KRS (…), NIP (…) - jednej z największych spółek działających w sektorze budownictwa infrastrukturalnego oraz energetyki w Polsce). Na części Dużej działki Sprzedający zamierza realizować projekt deweloperski, natomiast prawo użytkowania wyodrębnionej Nowej Działki Sprzedający zamierza sprzedać Wnioskodawcy. W tym celu Sprzedający oraz Wnioskodawca (dalej „Strony”) zawarli w listopadzie 2021 r. w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę sprzedaży (dalej „Umowa przedwstępna”) Nowej działki. Zobowiązały się w niej do zawarcia umowy przenoszącej prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości wraz z prawem własności Budynku (dalej odpowiednio „Transakcja” oraz „Umowa sprzedaży”) oraz określiły szczegóły transakcji, w szczególności termin i cenę”. W trakcie realizacji projektu deweloperskiego Sprzedający ma współpracować z Wnioskodawcą w zakresie budowy infrastruktury (jej powstanie jest w interesie Stron, ponieważ będą realizowały projekty deweloperskie na sąsiednich nieruchomościach).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty