Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.46.2022.1.ID
W zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 stycznia 2022 r. za pośrednictwem platformy ePUAP zgodnie z właściwością rzeczową został przekazany przez (...) w (...), Pana wniosek z 3 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca pozarolniczą działalność gospodarczą rozpoczął 7 lutego 2018 r. Od 16 lutego 2018 r. jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Jest również polskim rezydentem podatkowym. Nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
Podstawowy przedmiot Jego działalności to PKD: 62.01.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.Z, 63.11.Z, 63.12.Z. Działalność ta polega na pisaniu, modyfikowaniu, badaniu, dokumentowaniu oprogramowania komputerowego. Poza tym nie prowadzi innej działalności. Jest opodatkowany podatkiem dochodowym, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: UPDOF) według skali podatkowej. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Dochody objęte pytaniem, do których może mieć zastosowanie specyficzne opodatkowanie IP BOX w oparciu o przepis art. 30ca UPDOF, osiąga od 1 kwietnia 2020 r. Aktualnie nie zatrudnia pracowników lub wykonawców i nie współpracuje z podwykonawcami prowadzącymi niezależną działalność gospodarczą.
Tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie, wybór algorytmu i konkretnego sposobu programistycznego rozwiązania problemu jest rezultatem Jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Oprogramowanie tworzone jest dla konkretnego zastosowania, z uwzględnieniem indywidualnych wymagań klienta w oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie oraz z wykorzystaniem własnej inwencji twórczej. Wykonywana praca programistyczna połączona jest z analizą problemu i zaprojektowaniem algorytmów i procedur znajdujących swój wyraz w formie programu - kodu zrozumiałego dla komputerów. W związku z tym tworzone przez Niego oprogramowanie komputerowe jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i w związku z tym jest objęte ochroną prawną na podstawie art. 74 tej ustawy. Zatem Wnioskodawca wytwarza oprogramowanie komputerowe będące kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w rozumieniu przepisów art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty