Interpretacja indywidualna z dnia 25 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.695.2021.1.AKR
Prawidłowe w części dotyczącej wystawienia faktur korygujących i nieprawidłowe w części obniżenia podstawy opodatkowania.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w części dotyczącej wystawienia faktur korygujących i nieprawidłowe w części obniżenia podstawy opodatkowania.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wystawienia faktur korygujących oraz obniżenia podstawy opodatkowania.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego z 24 marca 2020 r., Spółka (…) (dalej: Wnioskodawca) nabyła od (…) (dalej: Zbywca) dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa, których składniki zostały szczegółowo wymienione w treści zawartej umowy.
Elementem składników zorganizowanych części przedsiębiorstw były między innymi prawa i obowiązki wynikające z umów przedwstępnych o ustanowienie odrębnej własności lokali i przedwstępnych umów sprzedaży, których wykaz znalazł się w załącznikach numer 5 oraz 9 zawartej umowy zbycia zorganizowanych części przedsiębiorstw.
Treść umowy z 24 marca 2020 r. obejmowała nabycie dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa oznaczonych jako zorganizowana część przedsiębiorstwa 1 oraz zorganizowana część przedsiębiorstwa 2 (zwane dalej ZCP1 i ZCP2).
Po zawarciu umowy zbycia ZCP1 i ZCP2, Zbywca rozpoczął dokonywanie korekt faktur zaliczkowych, które były wystawione stronom umów przedwstępnych wyodrębnienia i sprzedaży odrębnej własności lokali, na rzecz których lokale te miały zostać sprzedane. Korekty faktur zaliczkowych wystawiane były z datą wystawienia wskazującą moment poprzedzający o około rok datę faktycznego wystawienia dokumentu. W treści faktur korygujących wskazuje się jako podstawę opodatkowania po korekcie wartość zerową, a w konsekwencji zerową wartość podatku należnego. Wedle informacji posiadanych przez Wnioskodawcę, Zbywca nie dokonywał na rzecz stron umów przedwstępnych zwrotu uiszczonych zaliczek lub zadatków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty