Interpretacja indywidualna z dnia 4 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.751.2021.1.JG
Powstanie prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdy zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, zostanie dokonana przez Państwa na rachunek bankowy cesjonariusza, zgodnie z otrzymanym zawiadomieniem o zawartej przez rolnika ryczałtowego umowie przelewu wierzytelności, a ponadto nabycie produktów rolnych będzie związane z dostawą opodatkowaną oraz w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdy zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, zostanie dokonana przez Państwa na rachunek bankowy cesjonariusza, zgodnie z otrzymanym zawiadomieniem o zawartej przez rolnika ryczałtowego umowie przelewu wierzytelności, a ponadto nabycie produktów rolnych będzie związane z dostawą opodatkowaną oraz w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Sp. z o.o. jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce polegającą na produkcji mięsa wieprzowego i drobiowego oraz przetworów mięsnych i produktów podobnych. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby wytworzenia przetworów i produktów Spółka nabywa produkty rolne w rozumieniu art. 2 pkt 20 ustawy o VAT (dalej: „produkty rolne”) poprzez m.in. zawieranie z rolnikami ryczałtowymi umów ramowych kontraktacyjnych na produkcję i dostawę drobiu rzeźnego oraz produkcję i dostawę trzody chlewnej do uboju. Nierzadką praktyką pośród rolników ryczałtowych jest dokonywanie cesji przysługujących im wierzytelności z ww. umów na rzecz osób trzecich, np. na rzecz wytwórni pasz. W takich okolicznościach sporządzane są stosowne umowy cesji (zwane również umowami przelewu wierzytelności) pomiędzy rolnikami ryczałtowymi a osobami trzecimi, które określają m.in.:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty