Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.319.2021.2.AG
opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX)
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisk o w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 8 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 grudnia 2021 r. (wpływ 30 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która specjalizuje się w świadczeniu usług programistycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca współpracuje z A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…), a spółka zleca Wnioskodawcy rozwój oprogramowania.
W ramach tej współpracy do zadań Wnioskodawcy należą w szczególności:
1.implementacja innowacyjnych algorytmów i programów;
2.programowanie nowych oraz ulepszanie istniejących funkcjonalności w ramach realizowanych projektów;
3.testowanie istniejących i nowych rozwiązań programowych;
4.tworzenie innowacyjnych narzędzi do procesowania danych.
Wynikiem pracy Wnioskodawcy jest kod źródłowy programu komputerowego. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Wnioskodawcą, a A sp. z o.o. z siedzibą w (…), wszelkie prawa do własności intelektualnej jaką wytworzy Wnioskodawca w ramach tej umowy są przekazywane do A sp. z o.o., za co A sp. z o.o. przekazuje wynagrodzenie uzależnione od czasu jaki Wnioskodawca poświęcił na pracę nad tym kodem. Wytworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie podlega ochronie prawnej na podstawie art. 1 ust. 1 oraz art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Głównym wynikiem współpracy pomiędzy Wnioskodawcą a A sp. z o.o. jest wspomniany kod źródłowy, a wszelkie prawa własności intelektualnej się do niego odnoszące zgodnie z umową przechodzą na A sp. z o.o., za co A sp. z o.o. płaci Wnioskodawcy. Wynikiem pracy Wnioskodawcy nigdy nie jest wytworzenie ani modyfikacja żadnego przedmiotu materialnego. Głównym efektem pracy Wnioskodawcy jest utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Sprzedaż wskazanych we wniosku praw następuje w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej, które jest pozarolniczą działalnością gospodarczą. Samo oprogramowanie również jest wytwarzane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to działalność twórcza podejmowana przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny, obejmuje ona prace rozwojowe w celu tworzenia nowych zastosowań i możliwości. Prace te są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów. Działania podejmowane przez Wnioskodawcę nie mają charakteru rutynowego ani okresowego, w szczególności nie polegają na utrzymywaniu technicznym produktu. Powyższe spełnia definicję działalności rozwojowej określonej w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przychody za poprzedni rok nie przekroczyły 1,2 mld euro. Nie ma on obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych i ich nie prowadzi. Prowadzi księgi przychodów i rozchodów oraz odrębną ewidencję zgodnie z wymogiem art. 30cb pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty