Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.278.2021.3.AG
opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 października 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 27 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 13 grudnia 2021 r. (wpływ 13 grudnia 2021 r.) oraz pismem z 17 stycznia 2022 r. (wpływ 17 stycznia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Od 02.12.2020 prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą oraz rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Od dnia 02.12.2020 do 28.02.2021 współpracowałam z firmą A (NIP: …) i świadczyłam usługi informatyczne dla klienta tej firmy – B (B Sp. z o.o.). Rezultat świadczonej usługi w ramach zawartej umowy miał charakter twórczy w rozumieniu przepisów prawa autorskiego i przeniosłam całość autorskich praw majątkowych do stworzonych utworów (w tym w charakterze współtwórcy) na wszystkich polach eksploatacji, a w szczególności wymienionych w art. 50 i art. 74 ust. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wynikiem twórczej działalności intelektualnej są skrypty testów automatycznych dla nowatorskiego systemu ... branży telekomunikacyjnej.
Od 04.02.2021 r. mam zawartą umowę z C Spółka Akcyjna (NIP: …) dla której wykonuje działania twórcze skutkujące powstaniem utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231). W ramach umowy przenoszę pełnię autorskich praw majątkowych do wszystkich wytworzonych utworów. Projektowane i tworzone skrypty testów automatycznych są wynikiem indywidualnej twórczej działalności intelektualnej. Działania o charakterze twórczym są podejmowanie w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Nie korzystam ani nie nabywam wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Jestem członkiem zespołu wytwórczego oprogramowania. Skrypty tworzone są z wykorzystaniem istniejącego framework’a. Tworzone skrypty są częścią tworzonego innowacyjnego systemu (…). Oświadczam, że prowadzę odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o PIT ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych, obejmującą wydatki od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, do końca danego miesiąca kalendarzowego, poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty