Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.656.2021.1.JD
ustalenie limitu z art. 26 ust. 2e updop
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca („Bank”) jest bankiem krajowym w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 z dnia 29 sierpnia 1997 roku ustawy prawo bankowe (tj. Dz.U. 2019 poz. 2357, dalej: „Prawo bankowe”) i podlega nadzorowi państwowego organu nadzoru nad rynkiem finansowym. Przedmiotem działalności Banku są czynności bankowe wskazane w art. 5 ustawy Prawo bankowe m.in.:
1)przyjmowanie wkładów pieniężnych płatnych na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu oraz prowadzenie rachunków tych wkładów;
2)prowadzenie innych rachunków bankowych;
3)udzielanie kredytów;
4)udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych oraz otwieranie i potwierdzanie akredytyw;
5)emitowanie bankowych papierów wartościowych;
6)przeprowadzanie bankowych rozliczeń pieniężnych.
Bank jest rezydentem podatkowym Polski w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.; dalej: „ustawa CIT”). Bank dokonuje wypłat na rzecz udziałowca (…) (dalej: „Udziałowiec") z tytułów pożyczek, depozytów długo, średnio i krótko terminowych, odsetek od rachunków nostro i loro oraz dywidendy.
Udziałowiec spełnia wymagania określone w art. 21 ust. 3 ustawy CIT, tj. jest spółką podlegającą
w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Ponadto Udziałowiec posiada bezpośrednio 100% udziałów (akcji) w kapitale Banku i jest rzeczywistym właścicielem należności otrzymywanych od Banku. Wobec tego, Bank stosuje zwolnienie z podatku u źródła wskazane w art. 21 ust. ustawy CIT. Ponadto, Bank stosuje zwolnienie z podatku u źródła przewidziane w art. 11 ust. 3 lit. e umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. dalej: „Polsko - Niemiecka UPO”), które stosuje się od odsetek wypłacanych na rzecz banków. Bank jest podmiotem powiązanym z Udziałowcem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty