Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.684.2024.1.ZK
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 listopada 2024 r., wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w odniesieniu do kosztów działalności badawczo-rozwojowej określonej w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które zgodnie z art. 18d ust 1-3 tejże ustawy, zdaniem Spółki mieszczą się w zamkniętym katalogu „kosztów kwalifikowanych”, będzie miało zastosowanie ograniczenie wynikające z art. 18d ust. 5, który mówi, że „Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Spółka prowadzi działalność podstawową polegającą na produkcji i sprzedaży urządzeń (…). Spółka wyodrębnia dodatkowo w Krajowym Rejestrze Sądowym w zakresie prowadzonej pozostałej działalności, działalność sklasyfikowaną pod numerem PKD (klasyfikacja 2007): 72.19.Z - Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych.
Spółka uzyskała interpretację indywidualną z dnia 6 lutego 2019 r. o sygn. (...), w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za prawidłowe stanowisko Spółki, iż w przypadku prowadzenia przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej spełniającej warunki wskazane w art. 4a pkt 26 ustawy z , Spółka ma prawo korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT z tytułu kosztów, które stanowią element kalkulacji wynagrodzenia za usługi badawczo-rozwojowe świadczone na rzecz podmiotu powiązanego Z Inc. z siedzibą w USA, który został ustanowiony w Grupie X właścicielem praw do własności intelektualnej, w tym do znaków towarowych, wzorów, patentów (które zawierają wynalazki dotyczące takich produktów) i aplikacji do ich rejestracji w różnych krajach, a także do dzieł chronionych prawem autorskim. W takim przypadku nie dochodzi bowiem do zwrotu kosztów, co jest przesłanką negatywną kwalifikowania kosztów do ulgi badawczo-rozwojowej zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, gdyż działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Spółkę przynosi wymierne korzyści dla Wnioskodawcy, z jednej strony stanowiąc podstawę do osiągnięcia przychodów w postaci wynagrodzenia za świadczoną na rzecz właściciela praw do własności intelektualnej usługę, jednocześnie zabezpieczając podstawowe źródło przychodów: gwarantując stały popyt na urządzenia (…) na rynkach globalnych poprzez zapewnienie konkurencyjności i innowacyjności wyrobów Spółki. Ponadto, poniesione koszty działalności badawczo-rozwojowej pokrywane są każdorazowo ze środków własnych Spółki, a więc ich ciężar ekonomiczny spoczywa na Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty