Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.448.2021.2.RST
Posiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski, opodatkowanie nabywanych usług oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 września 2021 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski, opodatkowania nabywanych usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem przesłanym za pośrednictwem ePUAP 10 grudnia 2021 r.
Opis stanu faktycznego
Jesteście Państwo spółką prawa niemieckiego posiadającą siedzibę działalności gospodarczej w Niemczech. Spółka przynależy do międzynarodowej Grupy Kapitałowej (…) (dalej: Grupa). Głównym przedmiotem działalności Spółki jest dostawa oraz montaż systemów magazynowych służących do zautomatyzowanej obsługi towarów i materiałów w celu usprawnienia logistyki m.in. w magazynach, centrach produkcyjnych i dystrybucyjnych.
Spółka jest zarejestrowana dla potrzeb VAT w kraju swojej siedziby, tj. w Niemczech, a ponadto, w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną w Polsce, od lipca 2017 roku jest również zarejestrowana jako podatnik VAT w Polsce. Spółka realizuje także na terytorium Polski projekty polegające na dostawie rozwiązań intralogistycznych, w tym w szczególności magazynów wysokiego składowania, bądź też ich części lub rozwiązań do takich magazynów, a także kompleksowych i specjalistycznych rozwiązań intralogistycznych zastosowanych w centrach logistyczno - dystrybucyjnych.
W ocenie Spółki, większość transakcji sprzedażowych realizowanych przez niego na terytorium Polski należy zaklasyfikować na gruncie ustawy o VAT jako dostawę towarów z ich montażem, który nie obejmuje prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem - zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, albowiem:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty