Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.29.2021.1.ES
ustanowienie na rzecz Spółki nieodpłatnej służebności przesyłu stanowi przychód z nieodpłatnych świadczeń na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 16 sierpnia 2021 r. (data wpływu 19 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy ustanowienie na rzecz Spółki nieodpłatnej służebności przesyłu stanowi przychód z nieodpłatnych świadczeń na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy ustanowienie na rzecz Spółki nieodpłatnej służebności przesyłu stanowi przychód z nieodpłatnych świadczeń na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca z siedzibą w (...) (dalej: „Spółka”), której 100% właścicielem jest Gmina prowadzi koncesjonowaną działalność ciepłowniczą, w zakresie produkcji, przesyłu i dystrybucji energii cielnej na terenie miasta. Działalność Spółki podlega kontroli przez (…). Ceny i stawki opłat za ciepło stosowana przez Spółkę wynikają z taryfy, zatwierdzonej przez (…).
Spółka w zakresie swoich podstawowych, ustawowych obowiązków odpowiada między innymi za dostawy ciepła oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej. Rozwój infrastruktury sieciowej jest więc elementem niezbędnym do sprawnego i nieprzerwanego przesyłu ciepła. W tym celu Spółka buduje, modernizuje utrzymuje, eksploatuje i konserwuje sieci ciepłownicze oraz inne urządzenia energetyczne z nimi związane. Spółka z racji charakteru prowadzonej działalności posiada na stanie majątkowym sieci ciepłownicze (urządzenia przesyłowe), które nierzadko położone są na nieruchomościach nie będących własnością Spółki. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że infrastruktura wybudowana przez Spółkę mimo, że posadowiona na gruncie podmiotów trzecich, stanowi własność Spółki. Infrastruktura ta spełnia przesłanki do uznania ją za urządzenia, o którym mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, ponieważ posiadane przez Spółkę urządzenia przesyłowe nie są częściami składowymi żadnej nieruchomości, a są własnością Spółki i figurują w jej ewidencji środków trwałych. W celu prawidłowego realizowania działalności oraz zagwarantowania ciągłości dostaw Spółka musi mieć dostęp do urządzeń, będących jej własnością, a posadowionych na cudzych gruntach. Dostęp gwarantuje Spółce możliwość wykonywania niezbędnych czynności eksploatacyjnych, konserwacyjnych, serwisowych, modernizacyjnych, jak również możliwość usunięcia awarii, rozbudowy czy przebudowy sieci.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty